„K vidění jsou nejen stroje pro profesionální kina, ale i domácí zařízení, která byla postupně nahrazená televizemi, videi a nakonec streamovacími službami,“ říká kurátor výstavy Radim Václavík.
„Vystavené stroje a zařízení jsou z velké části vyrobeny v Československu, ale jsou mezi nimi i zahraniční přístroje, které se u nás používaly.“
V Ostravském muzeu už potkáte spíše Poláka než místního, říká jeho šéf Petlička![]() |
Expozice zahrnuje kolem pěti desítek přístrojů, z nichž mnohé jsou vzácnými unikáty.
Nejstarším je skoro sto let starý promítací přístroj, který sloužil v kině Central v Ostravě-Hrušově a po válce byl součástí putovního kina.
Další zajímavostí je projektor MEO 5X Automatik. „Jedná se o první plně automatizovaný projektor používaný v Kině náročného diváka v někdejším Domě kultury Vítkovic. Vedle něj vystavujeme projektor OP 16 STAKO, což je unikátní československý prototyp, který se nikdy nedostal do sériové výroby kvůli událostem druhé světové války,“ dodává kurátor Václavík.
„Výstava je interaktivní, takže zájemci si mohou vyzkoušet také chod přístrojů. K dispozici budou i další filmová specifika, například už nepoužívaný filmový pás a filmová reklama.“
Animované obrázky
Součástí výstavy je část věnovaná animovanému filmu.
Pracovníci tamějšího klubu Parník v rámci expozice připravili filmové večery. 23. března a 24. dubna to bude setkání s animovanou klasikou, 18. května se uskuteční projekce na téma Němá groteska s klavírním doprovodem a komentovanou prohlídkou výstavy s Radimem Václavíkem.
Výstava ve známé ostravské vile volně navazuje na cyklus pravidelných pátečních večerů, které v ostravském Minikině přibližují klasiku stříbrného plátna – mimo jiné Charlieho Chaplina, Bustera Keatona, Harolda Lloyda, Laurela a Hardyho, ale rovněž Vlastu Buriana a nejslavnější českou komičku Anny Ondrákovou.