iDNES.cz

Lidé ještě mohou žádat dotaci na nový kotel, radnice topeniště mapují

  12:38
Jen měsíc zbývá do plošného zákazu používání zastaralých typů kotlů. V kraji jich je ještě přes dvacet tisíc. Obce s rozšířenou působností, jejichž úředníci mají kontrolu kotlů na starosti, výrazné změny v systému kontrol nechystají, ale upozorňují, že problematické kotle mají přinejmenším zčásti zmapované. Lidé mohou stále žádat o kotlíkovou dotaci.

Kouř z komínů dokáže znepříjemnit život v širokém okolí. Na snímku bytovka v Holčovicích na Bruntálsku. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Topení v kotlech 1. a 2. třídy bude od začátku letošního září přísně pokutováno. V Moravskoslezském kraji zbývá vyměnit ještě asi 25 tisíc nevyhovujících kotlů,“ upozornila krajská radní Zdenka Němečková Crkvenjaš.

Úřady se připravují na kontroly kotlů, dokazování ale bude složité

Těm, kteří u vytápění zastaralým kotlem zůstanou, hrozí až padesátitisícová pokuta. To je ale podle ministerstva životního prostředí až poslední možnost.

„Pokud úředníci odhalí nevyhovující kotle, není cílem hned ukládat pokuty, ale dosáhnout co nejrychlejší nápravy. Nejprve budou kontroloři ukládat napomenutí a výzvu k nápravě,“ řekl ředitel odboru ochrany ovzduší ministerstva Kurt Dědič.

Kraj vyhlásil další výzvu kotlíkových dotací, pomoc cílí na nemajetné rodiny

Obyvatelé kraje ještě mohou na kotel získat peníze z kotlíkových dotací. „Moravskoslezský kraj má v aktuálním kole k dispozici 220 milionů korun, což pokryje zhruba 1 300 výměn. Zatím hejtmanství eviduje 928 žádostí, o příspěvek by tak mohlo zažádat ještě skoro 400 domácností,“ uvedla mluvčí hejtmanství Nikola Birklenová.

Výměna kotlů v kraji

V prvním kole kotlíkových dotací si lidé nejčastěji (ve 41 procentech případů) pořizovali kombinovaný kotel na uhlí a biomasu.

Dalším dvěma výzvám vládly kondenzační kotle na zemní plyn, koupilo si je 44, respektive 50 procent žadatelů.

Čtvrtou výzvu opanovala tepelná čerpadla, jež si jako nový typ vytápění zvolilo 47 procent příjemců dotace.

Aktuální pátá výzva je ve znamení kotlů na biomasu. Zatím si je pořídilo 69 procent úspěšných žadatelů.

Kraj je ve výměně topidel nejaktivnější v republice. „Už bylo odstaveno více než 23 tisíc nevyhovujících kotlů. V prvních třech výzvách měli lidé nejvíc zájem o příspěvek na plynový kondenzační kotel, předloni ve čtvrté výzvě skoro polovina žadatelů pořídila tepelné čerpadlo, v aktuální páté je v kurzu kotel na biomasu,“ řekl hejtman Josef Bělica.

Podle údajů Českého statistického úřadu a odhadu odborníků však jsou stále tisíce kotlů nízkých tříd na severu Moravy a ve Slezsku v provozu. Kontroly mají na starosti úředníci radnic s rozšířenou působností. Posilovat jejich týmy kvůli kotlům se obce nechystají, některé ale kontrolní činnost pozmění.

„Od září se kontrolám budeme věnovat více systematicky, nejen na základě podnětů,“ avizovala například mluvčí Kopřivnice Lucie Macháčková. Agendu kontrol tam má na starosti jeden referent, zabírá mu aktuálně půl úvazku.

„V souvislosti se změnou stavebního zákona se ale nově nemusí vyjadřovat ke stavbám, takže mu část agendy ubude a bude se více věnovat kontrolám zdrojů vytápění,“ vysvětlila mluvčí. Dodala, že díky ukládání záznamů revizí do systému město navíc o domácnostech se starým kotlem většinou ví.

Kotle zhoršují stav ovzduší i několikanásobně, měření ukazují efekt výměny

Vlastní databázi o lokálních zdrojích znečištění si vede Havířov. „V tuto chvíli je evidováno na území Havířova přes osm tisíc rodinných domů,“ sdělila mluvčí radnice Rosalie Seidl Pokorná s tím, že vyčleněná pracovnice odboru životního prostředí zdroje monitoruje.

„Vytipuje lokalitu a provádí kontrolu komínů a kouře. Pokud při kontrole vznikne podezření na nedodržování zákona, případně úřad obdrží podnět od občanů, vyzve provozovatele k předložení dokladů o kotli a jeho revizích,“ popsala postup mluvčí.

Nejhorší jsme i nadále, říká o ovzduší v kraji hydrometeoroložka Blanka Krejčí

Zvýšení intenzity kontrol od září hlásí Karviná. „Zdroje budou muset splňovat minimálně III. emisní třídu,“ uvedl mluvčí radnice Lukáš Hudeček s tím, že i tamní úřednice, která se problematice věnuje, se chystá od domácností žádat příslušné doklady, které ke kotli musí mít.

Ostravská radnice bude postupovat jako doposud. „Od 1. září 2024 žádné změny v organizaci kontrol zdrojů znečišťování ovzduší nechystáme, maximálně může dojít ke zvýšení počtu kontrol. Ani počet kontrolních pracovníků se nebude navyšovat. Doposud to jsou čtyři specialisté ochrany ovzduší,“ informovala mluvčí magistrátu Gabriela Pokorná a tím, že pracovníci úřadu komíny kontrolují namátkově a rovněž u domácností prověřují dokumenty, které k topeništi musí mít.

Stávající postup mimo jiné zachová i Bruntál. „Agendu ochrany ovzduší na našem ORP vykonává jeden pracovník na půl úvazku. Na zimu speciální kontroly nechystáme,“ sdělila Hana Kutáčková z odboru životního prostředí.

24. června 2024

zpět na článek