iDNES.cz

Mladík schvaloval teroristické útoky Hamásu, u soudu se dohodl na podmínce

  9:06,  aktualizováno  9:49
Tříletým vězením s podmíněným odkladem na pět let potrestal Krajský soud v Ostravě Dominika Marečka. Devatenáctiletý muž na sociálních sítích loni v říjnu a v listopadu opakovaně schvaloval teroristický vpád bojovníků Hamásu do Izraele, a to včetně útoků na tamní civilisty.

Právě tento trest pro něj žádal žalobce v dohodě o vině a trestu, kterou si obě strany sjednaly už před začátkem soudního jednání.

Mareček také přijde o mobilní telefon, který mu bude jako věc, jíž spáchal trestný čin, zabaven. Rozsudek je pravomocný, obě strany se vzdaly práva na odvolání.

Žalobce: Není to klukovina

„Mohu říct, že mě to srdečně mrzí. Udělal jsem to z nějaké nerozvážnosti, netušil jsem, že to je nějaký trestný čin. Nejsem nebezpečný, nikdy jsem se ani nepopral. Mrzí mě hlavně, že toto jednání musí probíhat,“ řekl v úvodu soudního líčení Mareček.

Podle státního zástupce Alexandra Dadama však jeho počínání nelze hodnotit jen jako klukovinu. „Je klukovina a klukovina. Můžete mít kopačákem rozbité sklo, ale toto už má jinou míru společenské škodlivosti. Ta je taková, že zákonodárci rozhodli, že je nezbytné to posuzovat v rámci trestního zákoníku jako zločin,“ míní.

Dominik Mareček v období nejméně od 8. října do 26. listopadu 2023 psal na různé sociální sítě příspěvky s podporou islamistické organizace Hamás po útoku na příhraniční oblasti Izraele ze 7. října. Zejména vystupoval na svých dvou instagramových účtech pod smyšleným jménem Ibrahim, kde sdílel videa Hamásu.

Vyzývám k džihádu, hlásal na Instagramu

Také zveřejnil video, v němž mluví anglicky a česky se záměrným arabským přízvukem a například říká: „Západu se nedá věřit. Vyzývám k džihádu (tedy muslimskému boji).“ Při tom ukazoval vojenskou přílbu.

Teroristické útoky mladík z Jeseníku schvaloval včetně agrese vůči izraelským civilistům jakožto boj bojovníků džihádu proti nevěřícím.

Podle žalobce se tím dopustil trestného činu propagace a podpory terorismu, za což mu hrozil podmínečný trest, ale i vězení v délce tři až dvanáct let.

Žalobce Dadam se obává, že takový případ není ojedinělý. „A asi ani do budoucna jednat nebude, protože sociální sítě jsou sociální sítě a lidé na nich mají pocit, že je to prostor zcela anonymní a zcela bez pravidel. Tomu tak není,“ konstatoval státní zástupce.

Hamás zajal šest desítek lidí, včetně bývalého velitele izraelských sil u Gazy

Mareček dosud neměl v trestním rejstříku žádný záznam ani nebyl řešen nějaký jeho přestupek. „Vnímáme to jako jeho exces, který snad excesem zůstane. Nyní má nad sebou na pět let jakýsi Damoklův meč, kdy bude soud pozorně sledovat jeho chování,“ upozornila soudkyně.

Při raketovém a pozemním útoku Hamásu na Izrael 7. října ráno bylo zabito 1 139 lidí včetně téměř čtyřiceti dětí. Dalších více než dvě stě civilistů bylo uneseno jako rukojmí do palestinského Pásma Gazy.

Mnoho útoků bylo velmi drastických, když bojovníci Hamásu Izraelce popravovalo, a to údajně i děti před svázanými rodiči. Výjimkou nebylo ani znásilňování izraelských žen.

Izrael vyhlásil výjimečný stav a v odvetné válečné akci zejména v Pásmu Gazy zabil nejen mnoho vojáků Hamásu, ale také tisíce civilistů včetně dětí. Válka navzdory několika návrhům na příměří dosud neskončila.

Autoři: ,
zpět na článek