iDNES.cz

Vyplavené obce potřebují pomoc státu pro zatopené, školy i podnikatele

  13:42,  aktualizováno  19:14
Efektivní finanční pomoc, pozemky pro ty, kterým voda vzala domov, podpora lokální ekonomiky i obnova krajiny. Tři desítky starostů a dalších zástupců obcí včera v Krnově jednaly se zástupci vlády, jak co nejlépe obnovit území zničené povodní.

„Řeka Osoblaha podemlela břehy ze všech stran. Centrum obce je zničené, vůbec nemáme příjezdovou cestu k obecnímu úřadu. Potřebujeme, aby Povodí Odry opravilo koryto řeky, abychom mohli budovat naši infrastrukturu,“ nastínila nejpalčivější potřeby zastupitelka Dívčího Hradu Kateřina Foldynová.

Škody na obecním majetku tam čítají dvacet milionů. Dalších čtyřicet milionů je odhad za protrženou hráz rybníka a vymleté koryto řeky. Obec chce znát konkrétní postupy odstraňování škod, které zároveň potřebuje zafinancovat.

„Potřebovali bychom peníze dopředu. Abychom mohli ty nejnutnější práce zaplatit, a poté vyúčtovat,“ dodala zastupitelka.

Finance potřebují také v Zátoru. „To na prvním místě. Pokud budou nějaké dobré dotační podmínky, dokážeme si s nimi také dobře poradit,“ řekla starostka Salome Sýkorová.

Byrokracie pomoc brzdí

Důležitá je podle starostů i efektivita. „Byrokratické procesy jsou často tak zdlouhavé, že je pomoc někdy až nefunkční,“ uvedl starosta Krnova Tomáš Hradil. Jako příklad uvedl kontejnerové školky, jež stále v postižených oblastech chybí. „My ale potřebujeme prostory pro děti hned.“

Diskuse se vedly také kolem pozemků vyčleněných státem pro směnu se samosprávami na budoucí výstavbu. „V Zátoru bohužel nabídnuté pozemky k výstavbě nejsou vhodné,“ řekla Sýkorová. I v Krnově je to problém. „Příprava a zasíťování takto nepřipravených pozemků včetně změny územního plánu trvá roky,“ řekl Hradil.

A starostové bojovali i za lokální podnikatele. Postižené jsou desítky firem, některé omezují výrobu a propouštějí.

„Ze setkání vyplynula řada podnětů, na čem pracovat. Velká diskuse byla kolem komunikace a rychlosti pomoci poničeným obcím. To je pro nás všechny velký úkol do dalších dní, týdnů a měsíců,“ komentoval ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek.

Extrémní deště a povodně 2024

Zástupci vlády ohlásili, že peníze na pomoc budou. „Vláda na řešení povodňových škod vyčlenila dohromady 40 miliard korun, a to jak v rozpočtu na tento rok, tak v návrhu rozpočtu na rok 2025,“ shrnul ministr financí Zbyněk Stanjura.

Dodal, že také o pomoci podnikatelům jej čeká několik jednání. „Budu je poslouchat a vím, co je trápí, ale řešení není jednoduché. Budeme debatovat o možnostech,“ dodal s tím, že od začátku listopadu si postižené firmy budou moci získat bezúročnou půjčku až na patnáct let.

Další pozemky k výměně pro výstavbu ale stát obcím nabídnout nemůže, protože je tam nemá. „My jsme nabídli všechno, co máme v intravilánech zasažených obcí. V Moravskoslezském kraji je to asi 740 hektarů,“ uvedl ministr zemědělství Marek Výborný.

Zároveň padla aktuální čísla vyplacené podpory. Například na opravy vodovodů a kanalizací jsou vyčleněny dvě miliardy. O více než miliardu už je zažádáno a polovina žádostí je schválena. Na podporu domácností ministerstvo životního prostředí již 19 obcím vyplatilo 136 milionů korun. Dalších 400 milionů již putovalo do domácností z úřadů práce.

„Zhruba jednu miliardu nabídneme na zajištění náhradního ubytování nebo dočasných prostor na výuku a spustit ho chceme 1. listopadu. V tuto chvíli víme, že zajistit přechodné ubytování bude potřebovat 39 lidí, kteří kvůli povodni přišli o své domovy,“ dodal ministr Kulhánek.

Zástupci obcí s komentáři k jednání počkají. „Až konkrétní výsledky při obnově oblasti ukážou, zda byla jednání plodná,“ konstatoval starosta Krnova Hradil.

16. září 2024

zpět na článek