Policie dopadla falešného prodejce. Obral stovky lidí, škoda přesáhla 6 milionů

  12:10
Vytváření grafů, schémat propojení a obsáhlých přehledů se vyplatilo ostravskému vyšetřovateli kybernetické kriminality. Rozkryl díky tomu rozsáhlý podvod, v němž falešný prodejce během tří let obelstil na sedmnáct set lidí. Podvodníkovi, který je od roku 2020 za totéž už ve vězení, hrozí další, až dvanáctiletý trest.

Policie rozkryla případ podvodníka, který pod desítkami cizích identit okradl stovky lidí. Přišel si na miliony. | foto: Policie ČR

Škoda přesahuje šest milionů korun, vyšetřovací spis čítá 120 šanonů. „Kriminalista z krajského oddělení kybernetické kriminality vsadil na své zkušenosti, v podstatě to ani jinak nešlo,“ vyzdvihla policejní mluvčí Soňa Štětínská práci vyšetřovatele, který přišel na kloub rozsahem naprosto výjimečnému případu.

Dvaatřicetiletý muž ze Středočeského kraje sliboval dodání zboží nebo poskytnutí půjčky zneužitím cizích identit. Po podrobném a rozsáhlém prověřování jej kriminalisté právě v těchto dnech obvinili. Zodpovídat se bude z podvodu a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.

„Obviněný měl kvůli zisku po dobu tří let, od roku 2017 do roku 2020, nabízet na inzertních serverech a online tržištích k prodeji mobily, herní konzole a jiné zboží. Věci ale nikdy neměl, a tedy nedodal,“ popsala činnost obviněného Štětínská.

Poškození pocházejí z celého Česka

Důvěru kupujících získával díky fotokopiím dokladů desítek lidí, pod jejichž identitou vystupoval. „I oni jsou poškozeni, neboť fotokopie dokladů na nich s využitím sociálního inženýrství vylákal, když zareagovali na jeho nabídku úvěru. Měl dokonce užívat přes 100 bankovních účtů na jejich identity,“ upřesnila mluvčí.

Celkově muž podle kriminalistů provedl na devět set transakcí a podvodně získané peníze buď vybral, nebo nakoupil virtuální měnu. „V součtu je u spisu téměř 1 700 poškozených, způsobená škoda se pohybuje kolem 6,7 milionu korun a o škodu více než 300 tisíc korun se měl pokusit,“ dodala Štětínská. Poškození pocházejí z různých míst celé republiky.

Policejní lovec kyberzločinců nemusí být programátor. Lidé hlásí útoky zřídka

Případ vyšetřovali ostravští specialisté na kybernetickou kriminalitu. „Objasnění bylo časově i odborně náročné. Bylo třeba každou výpověď poškozených zadokumentovat, zanalyzovat a s informacemi pracovat. Výslechy mnohých z 1 700 poškozených zajišťovali kolegové v dalších krajích, kteří k našemu spisu zasílali množství trestních oznámení,“ nastínila mluvčí.

Kriminalisté spolupracovali také s provozovateli internetových serverů či bankovních institucí. A tady sehrál důležitou roli vyšetřovatel, který prověřování vedl.

Policisté pomocí vzdělávacích videí varují před podvody na internetu

„Opět se mu osvědčilo vytváření grafů, schémat propojení a obsáhlých přehledů, například skutků, poškozených osob či zneužitých identit. Jen takto se dají přehledně zachytit jednotlivé aspekty a propojení v tak rozsáhlých případech,“ sdělila mluvčí.

Obviněnému hrozí až dvanáct let vězení. Přitom tam už svůj čas tráví, od roku 2020 vykonává svůj už čtvrtý trest v podstatě za tytéž skutky.

Kyberzločiny, drogy či extremismus. Policie si určila své priority

„Dalo by se říci, že si touto trestnou činností vydělával na živobytí. Každopádně, musel se svým způsobem snažit, promýšlet jednání a vyvíjet činnost, například intenzivně komunikovat s poškozenými, řešit stovky e-mailů, ve kterých jednou vystupoval jako muž, jindy jako žena. Řešil i transakce a částečně měl myslet i na to, jak zahladit stopy,“ uzavřela mluvčí.

13. října 2022

Autor: