Lesy ČR ukončují pronájem částí honiteb, tamní myslivci jsou zaskočeni

  8:56
Zlepšení stavu lesů a snížení tlaku zvěře na porosty jsou podle Lesů ČR hlavními důvody, proč si část dosud pronajímaných honiteb od letoška nechají ve své správě. Pro nájemce je to nemilé překvapení.

Argumentují tím, že do honiteb investovali a větší přemnožení zvěře v porovnání s lokalitami, jež dál zůstanou v pronájmu, vylučují. Některé myslivecké spolky se navíc nemají kam přesunout.

„Zdravotní stav a odrůstání nově založených lesních porostů po kalamitách není vlivem silného tlaku zejména spárkaté zvěře uspokojivý. Proto jsme ve všech honitbách prověřili lesnické a myslivecké hospodaření a rozhodli o nezbytném snížení stavů této zvěře,“ uvedl generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík s tím, že chystaná opatření nelze uskutečnit jen prostřednictvím nájemního vztahu a státní podnik se o vybrané honitby postará sám.

Lesníci při hodnocení brali v potaz výši škod od zvěře na porostech, náklady na ochranu mladých lesů, rozsah této ochrany, výměru nezajištěných porostů či plnění plánu lovu.

„Z tohoto se vyhodnocovala data za poslední tři roky a jejich trendy. V případě, že myslivecké hospodaření neodpovídalo potřebám a požadavkům lesnického hospodaření, Lesy ČR rozhodly o nutnosti změny režimu v honitbách,“ sdělil Přemysl Šrámek z odboru marketingu a komunikace Lesů ČR.

Upravit stavy spárkaté zvěře, tedy například jelenů, srnců či divočáků, hodlá státní podnik zvýšeným odlovem.

Myslivci: Jako blesk z čistého nebe

V Moravskoslezském kraji jde o osm území o celkové velikosti 6 814 hektarů. Honitby od 606 do 1 519 hektarů se nacházejí na Bruntálsku, Opavsku, Vítkovsku a Jablunkovsku. Nájemci za ně v součtu ročně platí 1,7 milionu bez DPH.

V celorepublikovém měřítku Lesy ČR převedou do své režie 106 dosud pronajímaných honiteb na 99 321 hektarech. Právě letos tam končí desetileté nájemní smlouvy. Podle Lesů ČR jsou tam náklady na ochranu proti působení zvěře na mladé porosty vyšší než výnosy související s výkonem práva myslivosti, jejichž hlavní složkou je nájemné z honiteb.

Seznam honiteb, které Lesy ČR převezmou do své správy

Lesy ČR honitby pronajímají soukromníkům, firmám i mysliveckým spolkům. Pro ty je rozhodnutí státního podniku nehezkým překvapením. „Plán odlovu jsme vždycky splnili i ostatní podmínky jsme měli stoprocentně splněné. Honitbu máme pronajatou od roku 1993. Třicet let a teď blesk z čistého nebe,“ popsal situaci Miroslav Baroň, předseda mysliveckého spolku Slezská Harta.

Spolek spravuje zhruba tisícihektarovou honitbu Slezská Harta na území lesní správy Opava. Vystavěl tam krmná zařízení i opatření proti škodám zvěře na polnostech. „Třicet let jsme tam něco budovali a teď to přijde vniveč. V podstatě skončíme,“ dodal Baroň.

Kontroly hospodaření budou každoroční

Že by se spárkatá zvěř přemnožila více než jinde, si nájemci nemyslí. „Spíš naopak. Zvěře tady moc není. Nehospodaří se tu na polích, jsou tady pastviny, honitby jsou neúživné,“ řekl Rostislav Jurdič, jednatel společnosti Jurox, jež má v pronájmu honitbu Břidličná – Mlýnské na území lesní správy Bruntál.

Poznamenal, že ani škody způsobené zvěří nebývají nijak markantní. „Kromě loňska, kdy zvěř poničila paseku. Škody se ale vymáhají a my je platíme. Rozhodnutí přestat pronajímat honitbu nechápu a zaskočilo mě,“ přiznal Jurdič.

Hospodaření budou lesníci prověřovat na všech honitbách každoročně. Cílem Lesů ČR je vykonávat myslivost ve vlastní režii na pětadvaceti procentech plochy honiteb. „Jeho dosažení je vzhledem k postupnému ukončování nájemních smluv stanovené k 1. lednu 2025, ale počítáme už s letošním splněním,“ dodal ředitel Šafařík.