Výsledky potvrdily závěry odborníků z dřívějších výzkumů. „Zabývali jsme se suspendovanými částicemi PM10 (prachové částice do velikosti 10 mikrometru – pozn. red. ) a benzo(a)pyrenem, protože ty zde byly vždy vůči platným imisním limitům nejvyšší a současně se dá očekávat, že se u nich mohla změna provozu výrazně projevit,“ nastínil Radim Seibert z oddělení kvality ovzduší ostravské pobočky ČHMÚ.
Experti na kvalitu ovzduší hodnotili data naměřená na radvanické stanici Nad Obcí, která je v těsné blízkosti hutního podniku, a na o něco vzdálenější stanici v Poláškově ulici. Období od září 2023 do srpna 2024, tedy časový úsek, kdy Liberty tlumila výrobu a zcela ji odstavila, porovnali se stejnými obdobími předchozích tří let.
„Zajímalo nás zejména srovnání s prvním z těchto tří let, s rokem 2021, protože v té době jsme tam v rozsáhlém výzkumu vyčíslili podíl huti na celkovém znečištění ovzduší PM10 a benzo(a)pyrenem,“ upřesnil Seibert.
Tehdy odborníci z ČHMÚ došli k závěru, že u benzo(a)pyrenu podíl huti, zejména koksoven, čítá v okolí bližší z dvojice měřicích stanic zhruba dvě třetiny celkové koncentrace. Podíl na koncentraci PM10 vyčíslili na dvě pětiny.
„Z toho lze usuzovat, že při zastavení provozu huti by v této lokalitě měla poklesnout koncentrace benzo(a)pyrenu na jednu třetinu a koncentrace PM10 na zhruba šedesát procent,“ dodal odborník.
Shoda s očekávaným poklesem je vynikající
A první výsledky čerstvého výzkumu tento předpoklad potvrdily. Během dvanácti měsíců od konce léta 2020 do začátku podzimu 2021 tam čítaly koncentrace benzo(a)pyrenu v průměru 9,7 nanogramu na metr krychlový. V období od září 2023 do srpna 2024 tato hodnota činila 3,1 nanogramu na metr krychlový. A tedy odpovídá poklesu na jednu třetinu.
Podíl prachu při porovnání stejných časových úseků po útlumu výroby v Liberty Ostrava klesl na 54 procent.
„Pokud porovnáme září 2023 až srpen 2024 s předchozím tříletým průměrem, u benzo(a)pyrenu došlo k poklesu asi na dvě pětiny a u PM10 asi na 60 procent. Shoda s očekávaným poklesem je vynikající, protože odchylky matematických modelů v řádu jednotek procent se často nevidí. Máme radost,“ vylíčil Seibert.
Vliv průmyslu na ovzduší není dominantní, říká Baranek z Liberty Ostrava |
Upozornil, že s větší vzdáleností od huti se pokles snižuje. Už na druhé radvanické stanici je méně významný a do hry tam už vstupují i další zdroje škodlivin. Rozdíly jsou ale znatelné v celém městském obvodu.
„Největší zlepšení nastalo v Ostravě-Radvanicích, do vzdálenosti asi tří kilometrů ve směru převládajícího větru od huti. Pravděpodobně by se měřitelně projevilo také v Petřvaldu, Bartovicích a Kunčičkách, kde ale nemáme stálé měření, takže to nemůžeme potvrdit,“ upřesnil Seibert.
Největší pokles koncentrací lidé z ČHMÚ zjistili u benzo(a)pyrenu a v případě prachových částic je také významný – stále však řeší i další aspekty. „Pravděpodobně došlo ke zlepšení i u některých plynných látek, ale ty jsme do předběžného hodnocení zatím nezahrnuli. Více budeme vědět po skončení uceleného prvního kalendářního roku po ukončení provozu hutní prvovýroby, na jaře 2025,“ dodal Seibert.
21. ledna 2019 |