iDNES.cz

Liberty na sebe podala insolvenční návrh, má závazky přes pět miliard

  11:20,  aktualizováno  12:25
Na úplné dno dopadla ostravská huť Liberty poté, co prováhala půl roku hrou na moratorium a snahu o restrukturalizaci firmy. Ostravský krajský soud dnes zveřejnil insolvenční návrh, který mu Liberty doručila. Huť uvádí, že není schopna splácet své závazky, které dosahují výše přes pět miliard korun. Podle ministra práce Mariana Jurečky nyní mohou zaměstnanci žádat úřad práce o náhradu nevyplacené mzdy.

„Mohu potvrdit, že soud obdržel insolvenční návrh společnosti Liberty Ostrava, dále bude postupováno podle zákona,“ konstatoval mluvčí krajského soudu v Ostravě Igor Krajdl.

O ukončení preventivní restrukturalizace informovala huť už ve středu. „Liberty oznámilo ukončení preventivní restrukturalizace, soud toto oznámí na úřední desce, tím tato skončí,“ doplnil Igor Krajdl.

Podle zástupců Liberty firma doplatila na složitou situaci na trhu. „Plán preventivní restrukturalizace byl extrémně zatížen mnoha vnějšími faktory, zejména pokračujícím zhoršováním tržních podmínek v Evropě a zpožděním v přidělování emisních povolenek, které podniku náležejí, od českých úřadů, a to na neurčito. Tyto vlivy způsobují, že Liberty Ostrava již nemůže splnit podmínky původního plánu,“ konstatovala už ve středu Kateřina Zajíčková, tisková mluvčí Liberty Ostrava.

Zaměstnanci mohou dostat až 65 tisíc měsíčně

Podle zákona se mohou zaměstnanci, kteří nedostanou v řádném termínu mzdy, obrátit na úřad práce. Svou žádost ale mohou obecně podat až poté, co je oznámeno zahájení insolvenčního řízení zaměstnavatele v insolvenčním rejstříku, a to hned den následující po termínu výplaty. Což se ve čtvrtek stalo.

Zaměstnanci mohou dostat až 65 011 korun měsíčně, nejdéle po dobu tří měsíců.

„Krizový scénář pro tuto situaci jsme měli již dlouho připravený a zaměstnancům Liberty jsme pomáhali i před vyhlášením insolvence, a to především poradenstvím a rekvalifikacemi,“ přiblížil situaci Daniel Krištof, generální ředitel Úřadu práce ČR. „Nyní moji kolegové spolu s odbory jednají s personalisty Liberty Ostrava, aby se dohodli na dalším postupu, zahájili práci našich mobilních týmů přímo v prostorách Liberty Ostrava a zároveň díky sdílení dat maximálně zjednodušili administrativu pro zaměstnance.“

Podle zkušeností pracovníků úřadů práce zaměstnanci většinou žádají zpětně proplácení mzdových nároků za celé tři měsíce, to ve firmách, které mzdy pravidelně nevyplácejí. To se ale v Liberty nedělo, výplaty chodily až donedávna pravidelně.

Podle insolvenčního návrhu Liberty v současnosti dluží přes pět miliard korun. „Peněžité závazky dlužníka z obchodního styku po lhůtě splatnosti delší než 30 dnů činí nejméně částku ve výši 5,034 miliardy korun,“ stojí v insolvenčním návrhu s tím, že dlužník není nyní s to tyto závazky plnit.

Spor o dluh Tamehu

O části závazků ale Liberty tvrdí, že je neuznává. Jde o dluh vůči společnosti Tameh, které Liberty dlouhodobě neplatila za dodávané energie.

„Z procesní opatrnosti si dlužník dovoluje podotknout, že část celkových závazků dlužník neuznává a vede o ně spor. Největší sumu představují pohledávky uplatňované společností Tameh Czech v celkové výši 2,18 miliardy korun,“ uvedla Liberty.

Spory mezi Liberty a Tamehem se táhnou napříč celou krizí posledních měsíců. Podle zástupců Tamehu je současná insolvence jen logickým vyústěním chování Liberty v posledních měsících.

„Od konce roku 2023 tvrdíme, že Liberty Ostrava zneužívá ochranné moratorium k oddálení vyřešení vzniklé situace. Tím je mimo jiné navrácení devíti miliard korun rozpůjčovaných do spřízněných firem a zaplacení dluhů věřitelům,“ konstatoval mluvčí Tamehu Patrik Schober.

„Zároveň již tehdy bylo jasné, že Liberty Ostrava, dle svých finančních výsledků, správně měla na sebe podat bez zbytečného odkladu insolvenční návrh. Liberty tak promarnila více jak půl roku, během kterých neplatí svým dodavatelům a tisíce zaměstnanců jsou v nejistotě z dalšího vývoje. Rozhodnutí Liberty Ostrava vítáme, protože se tím konečně otevírá cesta k řešení situace pod dohledem věřitelů a insolvenčního správce.“

Liberty marně doufala, že jí vzrostou zisky

Liberty uvedla, že její restrukturalizační plán získal v hlasování masivní podporu věřitelů. „Bohužel, dlužníkem neovlivnitelné okolnosti v mezidobí snížily vyhlídky na úspěšnou realizaci připraveného plánu pod hranici předvídanou zákonem o preventivní restrukturalizaci. Současně výrazně zesílil i tlak na dlužníkovu likviditu, což vedlo v posledních několika týdnech k nezanedbatelné akumulaci nových pohledávek po splatnosti,“ uvedla firma, kterou zastupuje bývalý ministr spravedlnosti za ANO a nynější advokát kanceláře Wolf Theiss Robert Pelikán.

Při rozhodnutí pro preventivní restrukturalizaci Liberty kalkulovala s předpoklady uznávaných analytických společností, že letos výrazně oživí poptávka po jejích výrobcích, a že tím pádem naroste i ziskovost její výroby. „Tyto předpoklady se nenaplnily,“ konstatovala firma. Uvedla, že proto není schopna financovat náročné obnovení výroby z vlastních zdrojů a je nucena hledat zájemce o koupi alespoň části jejího provozu.

Insolvence znamená změnu i pro pracovníky huti. „Zaměstnanci Liberty, která na sebe podala insolvenční návrh, mohou od pondělí žádat úřad práce o výplatu nevyplacené mzdy,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Úřad podle něj posílí kapacity na pobočce v Ostravě.

Sice nebudou výplaty, ale končí půlrok nejistoty, říkají zaměstnanci Liberty

Jurečka řekl, že zaměstnanci Liberty mohou o náhradu nevyplacené mzdy zažádat den po výplatním termínu, který v huti připadá na tento pátek. „Pracovníci úřadu práce se budou snažit žádosti zpracovat v řádu dní,“ doplnil.

Liberty sdělila, že se potýká s hospodářskými potížemi od loňského podzimu. Od prosince, kdy společnost Tameh Czech zastavila huti dodávky energií, většina jejích provozů stojí.

28. února 2024

V insolvenčním návrhu Liberty uvedla, že má téměř 5000 zaměstnanců. Převážná část zaměstnanců je od prosince doma. Před věřiteli dosud firmu chránilo moratorium vyhlášené soudem a huť chystala preventivní restrukturalizaci.

Ve středu ale Liberty oznámila, že od preventivní restrukturalizace ustupuje, požádá soud o reorganizaci podle insolvenčního zákona a zahajuje kroky směřující k prodeji ostravských provozů.

Do situace se chce vložit i vláda, jejím cílem je najít pro Liberty takového investora, který zachová část výroby a udrží v huti velkou část zaměstnanců. Uvedl to ve čtvrtek ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Vláda je podle něj v kontaktu s takovým investorem, k dosažení dohody je ale podle něho potřeba ujít ještě velký kus cesty.

Síkela také řekl, že podání návrhu na insolvenci předpokládal. Podotkl, že ho překvapilo dřívější rozhodnutí soudu dát huti ochranu před věřiteli. „Do určité míry ten proces otvírá nové možnosti. Otvírá možnosti vstupu nového investora do té firmy, který by se mohl chovat zodpovědněji,“ řekl Síkela k zahájení insolvence. Stát bude své zájmy uplatňovat prostřednictvím pohledávky, kterou má za hutí státní pojišťovna EGAP.

Ideální je prodat huť vcelku, míní hejtman i primátor

Podle hejtmana Josefa Bělici (ANO) a primátora Ostravy Jana Dohnala (Spolu) by konec výroby v Liberty znamenal pro zaměstnance pokles životní úrovně. Oba však doufají, že investora je možné najít.

„Za mě je prioritou, aby se podnik nerozprodával po částech, protože to by podle mého znamenalo konec integrované výroby oceli na severní Moravě. Byl bych rád, kdyby se prodal jako celek,“ řekl Bělica.

Kraj podle hejtmana nemá možnosti, jak zaměstnancům pomoci. „V tomto směru nemá žádné pravomoci, jak do toho zasáhnout nebo vstoupit, bohužel,“ uvedl. Domnívá se, že pro zaměstnance bude složité najít uplatnění na trhu práce.

„Ti lidé jsou kvalifikovaní v hutnictví a obávám se, že Moravskoslezský kraj není schopen tyto lidi absorbovat bez toho, aniž by jim klesla životní úroveň a museli do nekvalifikovaných profesí. Pokud člověk pracuje v huti a je specialista na odlévání oceli, tak jinou kvalifikovanou práci v Moravskoslezském kraji nenajde, nebo velmi těžko. Doufám, že se najde nějaký, nejlépe český investor, který fabriku zachrání. Myslím si, že to možné je,“ podotkl Bělica.

Najednou takřka čisto. Odborníci prověří souvislost s útlumem huti Liberty

Primátor Jan Dohnal současný vývoj situace nepovažuje za překvapivý. „Situace byla poměrně neřešitelná už v těch úvodních fázích. Řízený proces insolvence nemusí být úplně špatně, pokud se povede najít nějakého strategického partnera, který by podnik v insolvenci odkoupil, tak by to mohlo být dobré,“ řekl Dohnal.

Stejně jako hejtman za ideální považuje odkoupení huti jako celku. „Pokud by se tam dále neměla rozvíjet prvovýroba železa a související ocelářské provozy, je pro mě z pohledu města důležité, aby se území nerozprodalo mezi řadu vlastníků. Nejčernější scénář je, že tam některé provozy budou fungovat a některé budou opuštěné, území se rozdrolí. Zůstaly by tam spousty hluchých a nevyužitých míst,“ uvedl Dohnal.

22. února 2024

Autoři: ,
zpět na článek