Liberty propustí více než polovinu zaměstnanců. Chce zavřít koksovnu

  15:44,  aktualizováno  17:33
Přes dva tisíce lidí by mohlo přijít o práci v krachující společnosti Liberty Ostrava. Odborářům to oznámilo vedení firmy, propouštět by se mělo v nejbližších měsících. Huť plánuje zavřít koksovnu a odstavit zařízení na výrobu železa a oceli. Ministerstvo práce uvedlo, že krizový scénář pro případné hromadné propouštění je připraven. Podrobnosti však nesdělilo.

„Liberty Ostrava dnes předložila odborům návrh na snížení počtu zaměstnanců. Ten bude předmětem řádného projednání, které určí, kolika pracovních pozic se bude týkat,“ informovala mluvčí Liberty Kateřina Zajíčková.

Krok má podle ní vést ke zvýšení šance na přežití firmy, která se už několik měsíců potácí v problémech. V praxi by se mělo propouštění týkat hlavně zaměstnanců v hutních provozech.

„Podle navrhovaného plánu by se zařízení na výrobu železa a oceli v Liberty Ostrava odstavila a udržovala, ale koksovna by se zavřela. To by mělo dopad na všechny zaměstnance těchto provozů, kromě těch, kteří jsou potřební k bezpečné údržbě těchto agregátů,“ přiblížila rozsah propouštění tisková mluvčí.

Zaměstnanci Liberty jsou už podruhé bez výplat. A huť stále bez investora

Konkrétní číslo firma v tiskové zprávě nezveřejnila, o počtu propouštěných informovali jen odboráři. Podle nich by mohlo jít o zhruba 2 600 zaměstnanců. Tedy více, než polovinu současných pracovníků podniku.

„Do konce listopadu by mělo jít o 2 300 lidí, do konce ledna pak dalších 300,“ přiblížil rozsah propouštění odborový předák Liberty Petr Slanina.

Vedení firmy opatření zdůvodňuje nutností zvýšit šance na zachování výroby v následných provozech. „Toto obtížné opatření zřejmě povede k nezbytnému snížení nákladů, které je nutné provést, aby mohly být zachovány životaschopné provozy druhovýroby spolu s pracovními místy v této části podniku,“ dodala mluvčí Liberty.

11. července 2024

Ministerstvo práce v úterý zopakovalo, že úřady práce vyplatily náhradní mzdy za květen 95 procentům žadatelů z Liberty a v podniku působí mobilní týmy, které poskytují poradenství. „Je připraven i krizový scénář pro případ hromadného propouštění,“ uvedl resort na síti X.

Podle informací ČTK by se ve čtvrtek měli kvůli situaci v Liberty sejít ministři financí Zbyněk Stanjura, práce Marian Jurečka a průmyslu Jozef Síkela. Stát by případně mohl mít zvláštní program pro propouštěné.

Podle zákoníku práce mají pracovníci nárok na odstupné. Pokud ve firmě pracovali méně než rok, měli by dostat průměrný výdělek. Při práci od jednoho roku do dvou let by to mělo být dvojnásobek průměru a při delší odpracované době trojnásobek.

Podle zástupců odborářů jde ale jen o další krok proti budoucnosti Liberty. „Takový krok by vedl k rozdělení Liberty na dvě části. Bylo by to výhodné pro korporát GFG (majitele Liberty, pozn. red.), ne pro Ostravu,“ popsal navrhovaný krok firmy předseda odborové organizace Petr Slanina. „Rozdělili by tím firmu na šrot, na ten by naházeli dluhy, a zbytek by prodali.“

Moc šancí odboráři v boji proti návrhu vedení nemají, ale chtějí proti němu bojovat. „Další kroky nejprve musíme probrat s právníky. Každopádně budeme apelovat na insolvenčního správce, aby toto nedovolil. Je to krok, který by snížil hodnotu firmy,“ doplnil Petr Slanina.

Krize ostravské huti se prohlubuje. Liberty už nemá ani na energie

Většina provozů Liberty Ostrava stojí od loňského prosince, kdy jí zastavila dodávky energií společnost Tameh. Drtivá většina zaměstnanců je od té doby doma. Už dva měsíce nedostali mzdy. Náhrady jim vyplácí stát prostřednictvím úřadu práce.

22. února 2024