Insolvenční správce huti Liberty uznal pohledávky za 7,4 miliardy korun - regiony.impuls.cz

Insolvenční správce huti Liberty uznal pohledávky za 7,4 miliardy korun

  8:40,  aktualizováno  14:45
Insolvenční soud Krajského soudu v Ostravě dnes rozhodoval o jednotlivých pohledávkách v insolvenčním řízení se společností Liberty Ostrava. O peníze se přihlásilo 952 subjektů, které uplatňují své nároky vůči huti. Nakonec z celkových 16,2 miliardy korun pohledávek uznal jen zhruba 7,4 miliard.

Přezkumné jednání ve věci úpadku hutě Liberty na Krajském soudu v Ostravě (28. listopadu 2024) | foto: Darek Štalmach, MF DNES

Přezkumným řízením prošly pohledávky za 16,2 miliardy korun od celkem 952 věřitelů. „Z přezkoumaných pohledávek insolvenční správce uznává pohledávky za 7,4 miliardy korun,“ potvrdil po dokončení přezkumného jednání insolvenční správce Šimon Peták. „Většina popřených pohledávek jsou vnitropodnikové pohledávky,“ doplnil.

Přihlášených vnitropodnikových pohledávek, tedy těch přihlášených firmami vlastněnými Sanjeevem Guptou, bylo více, často šlo i o vícenásobné přihlášení stejných pohledávek.

Celková částka přihlášených pohledávek ale byla ještě vyšší. „Velká část přihlášených pohledávek, a to přes 6,3 miliardy korun, pocházela od singapurské společnosti Viant, která ale nakonec svou přihlášku stáhla zpět,“ vysvětlil insolvenční správce důvody, proč se v rámci insolvenčního řízení hovořilo i o celkové sumě přesahující 23 miliard korun.

Státní zástupce se obává střetu zájmů v Liberty. Rozhodne se o dalším postupu

I tak insolvenční správce musel několik desítek minut seznam popřených pohledávek vypočítávat.

Součástí přípravy přezkumného řízení bylo i napadení pohledávky státní pojišťovny EGAP jedním z dalších věřitelů. EGAP přitom zastupuje stát ve věci více než 1,2 miliardy korun z úvěru, který Liberty před časem dostala, ale přestala jej splácet.

„My se s těmito důvody neztotožňujeme, pohledávka byla zjištěna. Podání tohoto věřitele bude předmětem incidenčního sporu,“ vysvětlil Šimon Peták.

To by ale nemělo možnost hlasování EGAPu nijak ovlivnit. „Za nás platí, že je pohledávka zjištěna, popření nemá vliv na hlasovací právo,“ vysvětlil insolvenční správce.

„EGAP stanovisko insolvenčního správce, který pohledávku plně uznal jako zajištěnou, vítá. Popření pohledávky považujeme za účelový a spekulativní krok, proti kterému se budeme bránit,“ konstatoval právní zástupce EGAPu Petr Sprinz.

Společnost EGAP patří, společně s firmou Gomanold s pohledávkou přes 300 milionů korun, k největším věřitelům Liberty.

Právě proti postavení společnosti Gomanold se ale v tomto týdnu postavil státní zástupce Robert Hradišťan, který insolvenční řízení dozoruje. Podle něj může být firma ve střetu zájmů pro dřívější spolupráci s firmami rodiny Strnadových. Jedna z nich, Vítkovice Machinery Trade, nyní pomáhá udržet některé provozy v Liberty, například Rourovnu, pomocí tollingového financování.

Zástupci Vítkovice Machinery Trade slova státního zástupce rozhodně popřeli, nesouhlasí s nimi ani insolvenční správce.

„Na jednání člena prozatímního věřitelského výboru společnosti Gomanold nespatřujeme nic, co by nasvědčovalo zaujatosti či podjatosti. Pokud bychom v budoucnu nabyli jiného dojmu, samozřejmě na to upozorníme,“ reagoval Šimon Peták.

Insolvenční správce přijal i pohledávku společnosti Tameh, které huť údajně dluží přes dvě miliardy korun. Nakonec ale byla uznána pohledávka mnohem nižší.

Odbory: Nálada v podniku je hodně napjatá

„S insolvenčním správcem Tamehu jsme jednali, vyjasnili jsme si povahu vzájemných pohledávek, shodli jsme se, že jsou pohledávky, které byly nakonec přihlášeny po právu. Došlo i ke zpětvzetí jejich části, celková výše se pohybuje okolo 140 milionů korun, miliardová pohledávka na náhradu škody byla popřena,“ osvětlil insolvenční správce Liberty jeden ze sporů.

Všeobecně se předpokládá, že věřitelé na své páteční schůzi rozhodnou o úpadku firmy, technicky je stále možný i návrh reorganizace Liberty. Pokud by věřitelé rozhodli o úpadku, museli by rozhodnout i to, zda by se závod prodával jako celek, nebo po částech.

„Nálada v podniku je hodně napjatá, zaměstnanci jsou nervózní, hlavně z toho, že nevědí, co se bude dít dál,“ přiblížil situaci v Liberty odborový předák Petr Slanina. „Největší obavy máme z toho, že by se podnik prodával po částech, to by znamenalo konec nadějí na obnovu výroby ocelárny a s tím i snížení konkurenceschopnosti firmy.“

7. listopadu 2024

Liberty Ostrava obnovila provoz rourovny | (2:06) | video: iDNES.tv