Ostravská zoo přivezla ze Švédska samici lva indického, doufá v první mládě

  16:16,  aktualizováno  16:16
Prozatímní nezdary v rozmnožení chovu lva indického v ostravské zoologické zahradě má ukončit nová samice. Do Ostravy dorazila pětiletá šelma ze Švédska a po aklimatizaci v novém prostředí chovatelé doufají, že se jí podaří spářit se s o sedm let starším samcem. A poprvé od zahájení ostravského chovu těchto šelem v roce 2005 se narodí mládě.

Samice lva indického ještě ve švédské zoologické zahradě. Nyní už však pobývá v Ostravě. (4. dubna 2025) | foto: Parken Zoo Eskilstuna

Novou samici přivezli ve čtvrtek z Parken Zoo ze sedmdesátitisícového města Eskilstuna nedaleko Stockholmu. „Tam se v roce 2020 lvice i narodila. Její dovoz znamená významný milník pro další chov lvů indických v ostravské zoo,“ konstatovala mluvčí ostravského zařízení Šárka Nováková.

Upozornila, že než se lvice v Ostravě zabydlí, bude pavilon nazvaný Indické šelmy a případně také chodník vedoucí okolo venkovních lvích výběhů dočasně uzavřen pro návštěvníky.

Na samici už čeká dvanáctiletý samec. „Jedná se o velmi klidné a sebevědomé zvíře, u kterého víme, že se umí správně chovat ke lvici. V minulosti měl možnost samice pářit, ale koťata se z těchto spojení nikdy nenarodila,“ podotkl inspektor chovu Matěj Vrúbel.

Samec je plodný. A má odebrané sperma

Samec, který přicestoval loni v únoru z polského Krakova, se v Ostravě dosud mohl pářit jen se starou samicí Kibou, která však už nebyla zdravotně zcela v pořádku a nakonec ji museli minulý měsíc ve věku osmnácti let utratit.

Nová mladší lví krev by mohla vše změnit. „ Příjezd mladé samice je velkým příslibem do budoucna. Jakmile si zvykne na nové prostředí, budeme se pokoušet o spojení. Věříme, že se následně podaří i úspěšný odchov. Nechceme ale nic uspěchat,“ upozornil inspektor chovu.

V Ostravě jsou připraveni i na to, že by se přirozené rozmnožení nedařilo. Minulý rok v říjnu totiž samce vyšetřili a zjistili, že je plodný. A hned mu odebrali sperma pro případné budoucí umělé oplodnění.

V ostravské zoo utratili osmnáctiletou lvici, měla velké zdravotní potíže

Lvi indičtí jsou v Evropě chováni na 39 místech v počtu 115 zvířat. „Populace ovšem významně stárne. Proto také v rámci evropského záchranného programu probíhají snahy o maximalizaci reprodukce, abychom o tyto kočkovité šelmy v Evropě nepřišli,“ přiblížila mluvčí Zoo Ostrava.

Lev indický je ohroženým poddruhem lva a zároveň jediným, který se vyskytuje na asijském kontinentě. Na rozdíl od afrických lvů žijí indičtí lvi v odlišném sociálním uspořádání: samci jsou často samotáři nebo vytvářejí volná společenství s dvěma až třemi samicemi, smečky tvoří lvice.

Lví samci tak většinou i pravidelně loví. Proto také v zoologických zahradách nejlépe fungují páry, nikoliv početnější skupiny jako u jejich afrických příbuzných.

21. února 2024

Autor: