Medvěd z Konopiště si vyzkouší stěhovací bednu. Čeká ho apartmán Čitván

  9:28
Pro medvěda Jirku, kterého čeká přesun ze zámeckého příkopu na Konopišti, se připravuje nové bydliště v luxusním výběhu se stromy a vodní plochou zvaném Čitván v Zoo Ostrava. Na jeho stěhování po třinácti letech se domluvili zástupci ostravské a zlínské zahrady společně s památkáři. Termín přesunu záleží na tom, jak rychle si zvykne na stěhovací bednu.

Šestiletý medvěd ušatý, který se přestěhoval ze zlínské zoo do Konopiště. Mimo to změnil také jméno, z Brumbase je nyní Jiří. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Přesun i bydlení musí vzácnému medvědu ušatému zaručit maximální možný komfort.

„Budeme v úzkém kontaktu s pracovníky zámku Konopiště, kteří o medvěda dosud pečovali. Pro nás i ostravské kolegy budou velmi cenné jejich postřehy a chovatelské zkušenosti. Při převozu bude naší prioritou vyhnout se uspání medvěda, pokud nám to okolnosti dovolí,“ informoval ředitel Zoo Zlín Roman Horský.

Jak vysvětil jeho ostravský kolega Jiří Novák, každá anestézie může znamenat pro zvíře riziko.

„Pro organismus je to zátěž. Proto se většinou snažíme zvířata před transportem neuspávat. V dostatečném předstihu před odjezdem si zvykají na stěhovací bednu a učí se do ní vstupovat,“ vysvětlil ředitel.

Ostravská zoo převážela v roce 2011 bez uspání samici medvěda syrského do německé zoo v Augsburgu a rok předtím tak stěhovala i pár medvědů ušatých ze starého betonového výběhu do nové ho komplexu Čitván.

„Všichni tři medvědi se několik týdnů na transport připravovali a pak bez problémů nastoupili do bedny,“ řekl.

Možná se dočkáme mláďat

Medvěd Jiří, kterého budou moci brzy obdivovat návštěvníci ostravské zoo, se narodil v roce 2006 ve zlínské zahradě. Ostravská zoo chová tento druh medvěda od roku 1991. Momentálně pečuje o osmadvacetiletého samce.

Právě nedávno museli chovatelé utratit kvůli zdravotním problémům pětatřicetiletou samici. „Ve volné přírodě se tito medvědi dožívají jen dvaceti let,“ informovala mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková.

Se získáním samce z Konopiště souvisí ambice ostravské zahrady pokusit se o reprodukci. „Jakmile se medvěd dostane do správné kondice, a pokud by se nám podařilo dopárovat ho se samicí, mohli bychom se dočkat mláďat,“ potvrdil ředitel Novák.

V České republice žije kromě těchto dvou medvědů ušatých jen jeden další pár v Zoo Chleby. Sehnat pro Jiřího samici nebude snadné. Evropská asociace zahrad totiž eviduje jen asi padesát medvědů ušatých, přičemž většina jich je staršího věku.

„Za poslední rok porodila pouze jedna samice medvěda ušatého v Dubaji dvojčata,“ doplnila Nováková.

V Číně medvěda týrají kvůli žluči

Medvěd ušatý, zvaný také himálajský, patří mezi menší druhy. Má černou, dlouhou srst a je snadno rozpoznatelný podle žlutobílé náprsenky ve tvaru písmene Y nebo V. Vyskytuje se v lesích od Íránu, podél čínských hranic na úpatí Himálaje, přes jihovýchodní Asii až po Korejský poloostrov.

„V Himálaji vstupuje až do výšky přes čtyři tisíce metrů nad mořem,“ doplnila Nováková. Původně žil na mnohem větším území. V mezinárodním seznamu ohrožených druhů je zařazený mezi zranitelné.

Hlavně v Číně je pro medvěda ušatého velmi nebezpečné prostředí kvůli pytlákům. Loví je tam ve velkém a zavírají je po tisících na legálních farmách, kde jim v miniaturních klecích zaživa krutým způsobem odebírají žluč, která se používá v tradiční čínské medicíně. Ochránci přírody v Asii proti týrání medvědů a obchodu s jejich žlučí dlouho bojují.

Nejen medvěd z Konopiště, ale i ostatní zvířata mají z hradů a zámků postupně zmizet. Národní památkový ústav se zavázal, že chov ukončí do roku 2030. Návštěvníky Konopiště, kterým bude míša Jirka chybět, může těšit pomyšlení, že si polepší. V zámeckém příkopu má výběh o rozloze dvě stě padesát metrů čtverečních, v Ostravě ho čeká téměř hektarová plocha a navíc tam nebude sám.

30. dubna 2023