Strážníci stárnou, noví často neprojdou fyzickými testy. Nepomáhají ani politici

  8:04
V nelehké situaci se podle jejich zástupců ocitly městské policie v Moravskoslezském kraji. Ty většinou mají méně strážníků, než by potřebovaly, byť podstavy zatím nejsou příliš výrazné. Zároveň se však průměrný věk městských policistů značně zvyšuje. A vyhlídky zatím také nejsou dobré.

ilustrační snímek | foto: Městská policie Ostrava

„V současnosti čítá Městská policie Ostrava 634 strážníků. Do rekvalifikačního kurzu, který začne 2. září, je jich přijato dalších 23. Do plného stavu 680 strážníků tak zbývá 23 míst,“ shrnula zastupující mluvčí Městské policie Ostrava Helena Badurová.

O sedm strážníků méně, než je plán, mají v Havířově. „Současný stav je 112. Personálně se snažíme doplnit stav pomocí náborových inzerátů v médiích, přes úřad práce a pomocí náborového příspěvku,“ sdělil Lumír Braš, vedoucí školení a výcviku Městské policie Havířov.

Jenže zájemců o vstup do městské policie není příliš. „Na pozici strážníka se hlásí ročně přibližně tři až čtyři uchazeči, přičemž kdysi to bylo i několik desítek,“ upozornil ředitel Městské policie v Třinci Libor Motyka.

Velkou překážkou jsou fyzické prověrky

Navíc také ti, kteří mají o práci strážníka zájem, nemají jistotu, že si uniformu opravdu oblečou.

Pro mnohé totiž představují nepřekonatelnou překážku následné fyzické prověrky, psychotesty a osobní pohovor před komisí. „Tímto sítem projde tak třetina uchazečů,“ povzdychl si třinecký šéf strážníků, a to navzdory tomu, že právě v tomto městě představuje nyní podstav jen jeden policista.

Fyzické testy obsahují například kliky, sedy lehy a vytrvalostní běh na patnáct set metrů.

Personální mizérie se navíc může projevit až za několik let. „Průměrný věk strážníků se zvyšuje. Po jejich odchodu do důchodu se může naplno projevit absence nově příchozích, lidé o tuto práci moc nejeví zájem,“ vysvětlil ředitel Městské policie Nový Jičín Daniel Rýdel.

Městská policie v Pardubicích potřebuje doplnit stavy, chybějí jí strážníci

V tomto okresním městě se zhruba třiadvaceti tisíci obyvateli mají třicet strážníků, tedy naplněný předpokládaný stav. „Ale nejvíce mne znepokojuje právě výhled do dalších let,“ zopakoval.

Policie působí i v menších sídlech, před třemi roky se tak stalo například v takřka čtyřtisícové Bašce u Frýdku-Místku. „Obecní policie Baška má od svého založení dva strážníky, které vedení obce hodlá zachovat,“ řekl velitel Libor Bělík.

Možné navýšení stavu je podmíněno případným zprovozněním stacionárních radarů, což by znamenalo i navýšení úřednické práce kvůli očekávanému zvýšení počtu zjištěných přestupků řidičů.

Za další problém označují ředitelé městských policií dlouhodobé přehlížení ze strany vlády a poslanců.

Bez výsluh i předčasných důchodů

„Zákonodárci se z nějakých důvodů nemohou rozhodnout pro zařazení městských policií na úroveň složek IZS, tedy integrovaného záchranného systému (hasiči, záchranná služba, Policie ČR – pozn. red.),“ poznamenal Pavel Moravec, velitel Městské policie Krnov.

Přidal se ředitel Městské policie v Karviné Petr Bičej. „Vadí mi společenská neuznalost práce strážníků, která je velmi náročná a potřebná. Zákonodárci svůj přístup dokládají odmítnutím uzákonění předčasných odchodů do důchodu,“ poukázal šéf karvinských strážníků.

Už dříve zástupci městských policií rovněž kritizovali, že u strážníků nebyly zřízeny odměny za odsloužené roky, takzvané výsluhy. To vše by podle nich zvýšilo atraktivitu práce strážníka.

Ředitelé městských policií se shodují, že je naopak těší rozvíjení různých preventivních programů a fakt, že navzdory problémům stále více lidí jejich práci oceňuje. „Většinová veřejnost pochopila smysluplnost městských policií,“ podotkl Pavel Moravec z Krnova.

27. ledna 2019

Autor: