Šťastný den. Mladí komunisté pěli ódy na únor 1948, přišla smršť kritiky - regiony.impuls.cz

Šťastný den. Mladí komunisté pěli ódy na únor 1948, přišla smršť kritiky

  18:12,  aktualizováno  18:12
Za jednu z nejkrásnějších událostí našich dějin, kdy se začal budovat socialismus a blahobyt všeho pracujícího lidu, označuje sdružení Mladých komunistů KSČM pro Moravskoslezský kraj 25. únor 1948, kdy se moci chopili komunisté. Za svůj příspěvek si vysloužili velké množství většinou kritiky.

ilustrační snímek | foto: Hynek GlosMAFRA

„K tomuto šťastnému a velikému dni československého pracujícího lidu chovejte jednu z nejvyšších úct,“ apelují mladí komunisté na veřejnost ve spojitosti s dobovou fotografií komunistického vůdce Klementa Gottwalda a znakem předlistopadové KSČ.

Jejich nikým nepodepsaný příspěvek na Facebooku vyvolal mnoho většinou kritických reakcí. A kromě upozornění na řadu pravopisných chyb, později opravených, to bylo většinou kvůli politickému smýšlení.

Podobně jej hodnotí také politolog Lukáš Vomlela z Fakulty veřejných politik Slezské univerzity v Opavě.

„Tento náhled považuji jako velmi problematický. Jedná se o oslavu události, která vedla k více než čtyřiceti letům nesvobody, perzekucí politických oponentů a uzavření Československa světu,“ konstatoval politolog.

Nejkrásnější událost? K tomu má hodně daleko

Doplnil, že únor 1948 má opravdu velmi daleko k tomu, aby byl objektivně hodnocen jako jedna z nejkrásnějších událostí našich dějin. Podle něj prohlášení nasvědčuje tomu, že v případě mladých moravskoslezských komunistů sehrávají tradiční postoje komunistické strany „velmi důležitý hodnotový systém, na který nechtějí nebo nedokážou nahlížet kriticky.“

Vomlelu zaujal také závěr příspěvku, kde autoři zmiňují jednotu národa a že Vítězný únor údajně ukázal, „že jsme Slované, jedna krev a že musíme držet spolu, a ne se vzájemně nenávidět a zabíjet.“

„Jde o prohlášení, které je spíše nacionalistickým apelem, což je prvek, který komunisté také využívají,“ podotkl politolog.

25. únor také dnem umučení faráře

V reakcích se například objevila připomínka, že 25. únor je rovněž výročí umučení faráře Josefa Toufara z roku 1950 právě komunisty. Jiná reakce s příspěvkem naopak souhlasí s odkazem na oběti „válek vyvolaných USA“.

Krajský předseda KSČM Josef Babka až do dotazu redakce MF DNES o příspěvku nevěděl. „Ale teď si ho určitě přečtu,“ řekl a uvedl, že právě o událostech v roce 1948 vzniká řada mýtů. „Třeba na druhou stranu nesouhlasím, když se píše, že to byl převrat,“ konstatoval.

O sdružení krajských mladých komunistů řekl, že není KSČM nijak podřízeno. „Jsou tam naši členové i další levicově orientovaní mladí lidé,“ poukázal.

Autor: