Jednou za sto let zázrak se koná. Muzeum Těšínska otevřelo honosnou budovu

  7:56
Když starostka Českého Těšína Gabriela Hřebačková chtěla popsat své pocity, vypomohla si textem písničkáře Jarka Nohavici, který je s městem také spjatý. „Zpívá, že se v Těšíně jednou za sto let zázrak koná. A teď opravdu vnímám něco podobného,“ konstatovala.

Nová honosná výstavní budova Muzea Těšínska na Hlavní třídě v Českém Těšíně | foto: ČTK

Muzeum Těšínska totiž otevřelo na českotěšínské Hlavní třídě reprezentativní sídlo s moderní expozicí za zhruba 113 milionů korun.

„Cítím velkou úlevu, emoce teprve asi teprve přijdou, protože poslední týdny byly hektické. Ale největší radost mám z toho, že nám konečně končí dvaadvacetileté provizorium v různých budovách,“ přiznal ředitel Muzea Těšínska Zbyšek Ondřeka, který se na pátečním otevření budovy oblékl do těšínského kroje.

Honosná budova na jedné z páteřních městských komunikací kdysi sloužila těšínské hospodářské komoře, poté v ní byly různé sklady a od roku 1951 se tam usadilo Muzeum Těšínska.

Jenže pokud po roce 1989 chtělo budovu získat do vlastnictví a opravit, muselo se vypořádat s restitučními nároky mnoha lidí rozesetých po celém světě. Vše začalo už v ­roce 1998 a uzavřelo se až nyní.

„Jsem rád, že se budovu podařilo dostat do vskutku jedinečného stavu, a to i s dvoranou a naprosto skvělou stálou výstavou od suterénu po třetí patro,“ těšilo náměstka hejtmana Lukáše Curyla.

Další z krajských náměstků Jaroslav Kania připomněl, že ze 113 milionů korun na rekonstrukci a tvorbu expozice přispěla Evropská unie formou dotace 99 milionů korun, šest milionů přidal stát a zbytek doplatil kraj.

„Když připočtu cenu za výkupy a­ další náklady, tak investice celkem činí téměř 120 milionů korun,“ poznamenal Kania.

Loni kraj v Českém Těšíně otevřel moderní záchranářské výjezdové centrum, letos to byla opravená tělocvična u gymnázia a rekonstruuje se i polské gymnázium. „A brzy otevřeme Muzeum Trojmezí v Jablunkově,“ zmínil Kania největší investiční akce na východě kraje.

Rozdělení Těšínska na české (světlá část) a polské území v roce 1920 i v současnosti

Ředitel muzea Ondřeka si přeje, ať se díky nové expozici podaří vymýtit rozšířený názor, že Těšínsko tvoří jen Český Těšín s Chotěbuzí a ­okolím.

„Přitom Těšínské Slezsko obsahuje celé Jablunkovsko, Třinecko, Karvinsko i Frýdecko. No a samozřejmě i část Polska. Těšínsko mělo v­ minulosti svá knížata, krajský úřad i vlastní platidlo,“ vypočítal Ondřeka.

Historicky nejcennějším artefaktem expozice se zřejmě stal gotický obraz madony z roku 1500, který byl náhodou objeven při restaurování mnohem mladšího díla barokní madony z kostela v Těrlicku na Karvinsku.

Ostravsko-opavská diecéze unikát zapůjčila muzeu, protože nová expozice nabízí vitrínu se špičkovým zabezpečením.

Velká část expozice je interaktivní

Sbírka přibližuje oblast historicky i přírodovědně. V suterénu začíná pravěkem a rozvojem hornictví, pokračuje přes knížecí středověk až po novověk, přičemž se nevyhýbá ani hraničním sporům Československa s Polskem, při kterém v roce 1919 umírali lidé.

Návštěvníci, kteří dovnitř poprvé vstoupili v sobotu, si mnoho exponátů mohou osahat. Usednou do kulis prvorepublikové kavárny Avion, nechají se vyfotit v dobovém ateliéru, projdou důlní štolou nebo poznají příbytky šlechticů i rolníků.

Už 28. července se v budově otevře výstava ke kulatinám Českého Těšína, protože před sto lety bylo rozhodnuto o rozdělení města na československou a polskou část.

Otevření se zúčastnila i polská konzulka Izabella Wołłejko-Chwastowicz. „Pevně věřím, že budeme společně sdílet vše dobré i vše špatné,“ poznamenala.

Nová budova Muzea Tašínska stojí na Hlavní třídě v Českém Těšíně, která pokračuje na polském území.

Nová budova Muzea Tašínska stojí na Hlavní třídě v Českém Těšíně, která pokračuje na polském území.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor: