Na hlavě krevety, halušky i sushi. Muzeum Novojičínska získalo unikátní klobouky

  14:22
Něco tak extravagantního bohatá sbírka klobouků Muzea Novojičínska dosud neobsahovala. Instituce nově získala výrobky izraelského návrháře Maora Zabara, který tvoří klobouky podle módního gurmánského střihu. Na plstěných pokrývkách hlavy proto nechybějí jako doplňky například krevety, halušky, koláč, sushi, sardinky nebo slavnostně prostřený stůl.

Historik Muzea Novojičínska Radek Polách představuje neobvyklé klobouky izraelského návrháře Maora Zabara. (20. srpna 2024) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Už přes osmadvacet let se zaobírám klobouky a dalšími pokrývkami hlavy, ale s něčím takovým jsem se dosud nesetkal,“ poznamenal historik Muzea Novojičínska Radek Polách.

Připustil, že jde o jistý způsob extravagance. „Je to však pozoruhodná kolekce jednoho z předních světových návrhářů klobouků. Maor Zabar se řadí mezi tak věhlasné tvůrce, jako je třeba Philip Treacy, který dodává modní kolekce například britské a švédské královské rodině,“ přiblížil Polách.

Tady umí udělat z žen dámy. Severomoravské továrně krach nehrozí

Zmínil, že cena za jeden ze Zabarových klobouků přesahuje 300 euro a některé dosahují až 500 euro. „Klobouky jsou v současnosti opravdu hodně drahé. Navíc plsť patří k těm náročnějším materiálům,“ dodal historik.

S tvorbou návrháře izraelského původu se poprvé setkal před několika lety na výstavě v Košicích, kam přivezlo řadu exponátů i novojičínské muzeum.

Polách nepochybuje o tom, že se jedenáct těchto neobvyklých klobouků v gurmánském stylu stane ozdobou expozice. „Od modních návrhářů a modistek máme více exponátů a stále doplňujeme to nejnovější umění v tvorbách klobouků a pokrývek hlavy,“ poukázal na to, že novojičínské muzeum nesbírá jen klobouky nošené v minulosti, ale mapuje také současnost.

Novému Jičínu se přezdívá město klobouků, a to díky mnoha továrnám v minulosti a zejména na základě tamního známého výrobce Tonak, následovníka značky Hückel, která dodávala i rakouskému císařskému dvoru.

Sbírka v prostorách Žerotínského zámku obsahuje také dobové pokrývky hlav známých osobností, například T. G. Masaryka, Jana Nerudy, Františka Palackého a Emila Zátopka.

Naposledy muzeum získalo klobouk Zdeny Werichové, manželky známého herce. Další klobouky jsou k vidění také v městském návštěvnickém centru na Masarykově náměstí.

Autor: