Těžce nemocné přišel k lůžku potěšit poník, v nemocnici se svezl výtahem - regiony.impuls.cz

Těžce nemocné přišel k lůžku potěšit poník, v nemocnici se svezl výtahem

  15:14
Poprvé v historii Nemocnice Agel Český Těšín přišel kůň přímo za pacienty až k jejich lůžkům. Oblíbená hipoterapie se uskutečnila na oddělení následné péče u dlouhodobě hospitalizovaných lidí, které navštívil poník jménem Sofie se svou terapeutkou. Do prvního patra se dvojice svezla výtahem.
Těžce nemocné přišel k lůžku potěšit poník | (0:22) | video: iDNES.tv

„Hipoterapie prokazatelně pomáhá při léčbě širokého spektra zdravotních obtíží. Je dokázáno, že již samotná přítomnost koně výrazně zlepšuje psychický stav pacientů, snižuje úzkost a deprese,“ uvedla mluvčí nemocnicí Agel Radka Miloševská.

„U dlouhodobě ležících pacientů může kontakt s koněm významně zvýšit motivaci k rehabilitaci a urychlit proces uzdravování,“ doplnila.

„Máme výborné zkušenosti s canisterapií, využíváme i kočky, a v nemocnici v Lounech provozujeme terapii s křečky, ale koně jsme pustili do nemocnice úplně poprvé,“ řekla Miloševská.

Nemocnice vybrala pro zvířecí návštěvu oddělení odborné ošetřovatelské péče a sociálních lůžek, kde jsou hospitalizovaní muži i ženy vyššího věku s těžkým zdravotním postižením.

Možnosti sáhnout si na koně nadšeně uvítali. „Bylo to skvělé. Pacienti měli radost a určitě to bylo prospěšné i pro jejich aktivizaci,“ líčila Miloševská.

Kočky, koně i křečci léčí nemocné. Mazlení se zvířaty pomáhá dětem i seniorům

Nejde o hipoterapii, při které pacienti sedí na koni, ale o prostou kontaktní terapii.

„I pro trvale ležícího pacienta má smysl, když se může koně dotknout a ucítit jeho teplo,“ řekla majitelka koně Zuzana Gazdová, která pracuje v sociálních službách a chov koní je její koníček.

Asi tak před sedmi lety vzala výjimečně hodného poníka poprvé s sebou do práce do domova důchodců a od té doby s ním občas navštěvuje další domovy či denní stacionáře. „V nemocnici jsme ale byly se Sofií poprvé,“ vysvětluje chovatelka.

Kůň patří po psech a kočkách k nejoblíbenějším zvířatům a podle mluvčí Agelu je prokázáno, že jen přítomnost tohoto zvířete zlepšuje psychický stav pacientů.

S tím souhlasí i fyzioterapeut českotěšínské nemocnice Alfréd Heckel. „Lidé se s koněm běžně nesetkávají. Jde tedy o hluboký zážitek, který zlepšuje psychický stav pacientů a motivuje je i k fyzické aktivitě,“ uvedl Heckel.

Pro některé tamní pacienty je každý pohyb obtížný. „To, že se třeba jen napřímí a natáhnou, aby koně pohladili, představuje velký výkon,“ přiblížil.

„Po vyhodnocení první koňské návštěvy v nemocnici budou následovat další,“ naznačuje mluvčí.