Zmizely ulice s desítkami domů. Zaniklou podobu Opavy oživuje model i výstava

  13:14
Stával tam celý městský blok – hned několik ulic, a dokonce i náměstí. Z tří desítek domů však zbyly jen tři, mimo jiné kostel sv. Janů, který teď místo okolních budov svírají dvě vytížené dopravní tepny. Jak opavský svatostánek vypadal, když k němu přiléhala i komenda, tedy řádové sídlo johanitů, na podzim ukáže model, který právě vytváří ostravský modelář Filip Tarbaj.

Na modelu kostela sv. Janů s komendou johanitů, jež vzala za své po roce 1945, právě pracuje ostravský modelář Filip Tarbaj. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Zaniklou zástavbu navíc už teď přímo v ulicích města mapuje projekt Zmizelá Opava. Model kostela a johanitské komendy vzniká díky historickým fotkám a dalším dokumentům souvisejícím s řádovým komplexem, strženým po válce. Nalezené dobové fotografie jsou i jádrem venkovní výstavy.

„Kostel jsem si jel do Opavy taky osobně nafotit a podařilo se najít hodně starých snímků. Podoba některých částí komendy ale přesto zůstala neznámá, a je proto potřeba je dotvářet intuitivně,“ popisuje Filip Tarbaj.

Na modelu intenzivně pracuje dva měsíce a do konce léta by rád měl hotovo. Na podkladové desce už stojí obvodové zdi kostela i komendy, kostel už má i okna a věž. „Nejradši mám výrobu základní desky. Používám na ni nejen dvoucentimetrovou dřevotřísku, ale vyztužuji ji po obvodu i dvoucentimetrovými hranoly a zespodu dávám nožky,“ prozrazuje modelář.

Kniha ukazuje, jak se Opava za více než sto let proměnila. Podívejte se

Desku pokrývá půdorys objektů, jejichž obvod zvýrazňují ještě hranoly. „Stěny dorazím až k nim a udělá to rovinu,“ líčí Tarbaj. Hranoly lemující zdi v modelu zůstanou, zakryje je polystyren, na který přijdou finální povrchy jako trávník či dlažba. Předtím ale musí být hotové všechny budovy.

Vznikají z lepenky. „Ze stejných desek, které tvoří obaly knih. Do několika posledních modelů jsem už zakomponoval i 3D tisk – tady jsem takto vytvořil například věž kostela,“ upřesňuje Tarbaj. Budovy zároveň ručně barví, vychází ze současné podoby kostela.

Opava téměř celá lehla popelem, líčí konec války historik Kolář

Stavba, jíž Filip Tarbaj tráví desítky hodin, je závěrečnou fází projektu, který trvá už druhý rok a začal hledáním po archivech a mezi sběrateli. Po dobových fotografiích, starých půdorysech, architektonických řezech či plánech na přestavbu komendy s kostelem pátral památkář a předseda spolku Kostel sv. Janů, který o památku pečuje, Dalibor Halátek.

„Měli jsme několik snímků a postupně dohledávali další. Trvalo to skoro rok, máme dokumenty ze Zemského archivu, Slezského zemského muzea, z Národního památkového ústavu i od soukromých sběratelů,“ popsal Halátek.

Proměny v čase. Opavou se v současnosti lze projít i virtuálně

Pak následovala tvorba 3D modelu, na které se oba muži podíleli společně. „Je to poprvé, co jsem použil 3D modelování. Dosud jsem pracoval na základě 2D nákresů,“ konstatoval Filip Tarbaj, v jehož počítači na základě historických pramenů vznikly nákresy jednotlivých budov i celková podoba komplexu. „Během tvorby 3D pohledu vznášel dotazy a všechno jsme konzultovali,“ dodává Halátek.

Výsledek lidé uvidí v září v kostele sv. Janů. Přenese je do doby před rokem 1945. Právě na konci války byla totiž komenda i okolní zástavba poškozena a následně stržena.

Zmizelá Opava ukáže i příběhy obyvatel domů

Už nyní se však v okolí kostela zabydlela venkovní výstava Zmizelá Opava, spojená s poznáváním tamních zaniklých koutů a ulic, jediné části opavského centra, která úplně zanikla.

V současnosti stojí kostelík osamoceně. Na místě komendy je silnice.

Ztracenou část města připomíná informační panel s mapkami a fotkami na východní zdi zahrady kostela sv. Janů, informační cedule v místech, kde domy stály, a cedule z někdejšími názvy ulic na jednotlivých nárožích.

Výstava prozradí nejen to, jak to v lokalitě kdysi vypadalo, ale také kdo před osmdesáti lety v jednotlivých domech žil, jaké měl zaměstnání či komu domy patřily.

V pátek 17. května v 16 hodin mohou zájemci také absolvovat procházku zmizelými ulicemi s autorem výstavy Daliborem Halátkem. Interiér kostela sv. Janů zároveň po celou dobu nabízí výstavu dobových pohlednic města Opava – jak ji neznáme.

Kostel sv. Janů se nachází ve Smetanových sadech. Svírají jej vytížené dopravní tepny.

Kostel sv. Janů se nachází ve Smetanových sadech. Svírají jej vytížené dopravní tepny.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz