iDNES.cz

Konec hanby. České oběti dávné války mají v Orlové důstojný památník

  17:12
Zatímco polské oběti takzvané sedmidenní války z ledna 1919 měly důstojná pietní místa ve Stonavě na Karvinsku i v Polsku, ostatky českých vojáků a vlastenců ležely v zuboženém místě zchátralého a neúplného památníku v Orlové. To už ale neplatí. Obnovený památník s dominantním sousoším a majestátní slezskou orlicí byl v pátek symbolicky odhalen.

„Nešťastný a zbytečný konflikt měl dlouhodobý dopad na československopolské vztahy. Věřím, že dnes, kdy si společně připomínáme padlé na obou stranách, nebudou naše vztahy dál zatěžovat démoni minulosti. Musíme si vzít z meziválečné historie zdejšího regionu důkladné ponaučení,“ prohlásil Robert Speychal, ředitel odboru pro válečné veterány a válečné hroby ministerstva obrany.

Orlová odhalila obnovený památník českým obětem Sedmidenní války se sousoším a slezskou orlicí. (26. ledna 2024)

Zadostiučinění neskrýval ředitel Muzea Těšínska Zbyšek Ondřeka. „Úsilí o obnovu trvalo řadu let. Podařilo se památník dát zpět do krásné podoby. Ti, co tady leží, si úctu určitě zaslouží. Často se totiž zapomíná, že památník je současně hrobem,“ upozornil Ondřeka.

Za dosud životní dílo označil sousoší s orlicí sochař Martin Chmelař. „Se sousoším jsem se za ty dva roky stal nedílným parťákem, protože bylo pořád se mnou. Bylo kouzelné sekat místa, kdy se najednou během pár měsíců schováte pod křídlo slezské orlice. Práce mě bavila, byla to pro mě obrovská zkušenost,“ vyznal se Chmelař.

Zvířata za války i vykřičená čtvrť. Muzea letos slibují velkolepou podívanou

Musel se potýkat s řadou výzev. K dispozici měl jen několik černobílých nekvalitních dobových fotografií památníku, do tvorby zle zasáhla omezení při covidové pandemii, navíc mu někdo ukradl část nástrojů. Ani umístění sousoší nebylo snadné a vyžádalo si zpevnění podloží. „Ale nakonec se povedlo a já jsem opravdu šťastný,“ konstatoval sochař.

Sedmidenní válka vypukla kvůli územnímu sporu o Těšínsko. Boje ukončilo rozhodnutí evropských politiků a sporná území byla rozdělena mezi obě země. Památník vzniklý v roce 1928 byl o deset let později zničen při dočasném násilném polském záboru území. Od té doby chátral.

Autor:
zpět na článek