„Oproti minulému roku těch míst přibylo. Nejvíce jich evidujeme v částech Moravská Ostrava a Mariánské Hory,“ informoval Machů.
Strážníci kontrolují bezdomovecká stanoviště po celý rok, ale v zimě je navštěvují častěji. „Snažíme se předejít situacím, při kterých by byli lidé bez přístřeší z důvodu nízkých teplot ohroženi na zdraví a životě,“ zdůraznil ředitel Městské policie Ostrava Miroslav Plaček.
Kromě kontroly stavu komunit bezdomovců je strážníci zároveň informují, kde mohou v teple přespat. „Dokud však nezačnou velké mrazy, o informace ani pomoc příliš nestojí,“ podotkl mluvčí strážníků.
„Oproti předchozímu roku strážníci zaznamenali nárůst v počtu lokalit. Počet osob zdržujících se v těchto lokalitách je pak více či méně shodný s rokem předchozím. Nejvyšší počet lokalit, stejně tak jako i počet osob bez přístřeší, strážníci evidují v městské části Moravská Ostrava a Mariánské Hory,“ popsal mluvčí.
„Díky kontrolám lokalit a znalostí strážníků můžeme v řadě případů předcházet situacím, při kterých by byli lidé bez domova ohroženi na životě,“ uvedl ředitel Městské policie Ostrava Miroslav Plaček.
Mají psy, ale i alkohol
Problémem podle mluvčího strážníků je, že do azylových zařízení a ubytoven nemohou bezdomovci přijít opilí. A někteří raději zůstávají venku kvůli psům, které nesmějí vzít s sebou.
Bezdomoveckým komunitám se v zimě více věnují také sociální pracovníci města a jednotlivých obvodů.
„Předávají jim také kontakty na organizace, kde dostanou nocleh, teplé nápoje, jídlo,“ uvedl náměstek primátora Ostravy Zbyněk Pražák. Ujistil, že ve městě je dostatečná kapacita azylových zařízení. Provozují je neziskové organizace podporované městem.
Charita Ostrava před několika dny otevřela nízkoprahové noční zimní centrum v Lidické ulici v Ostravě-Vítkovicích, kde společně s Armádou spásy nabízí bezplatně nocleh a čaj. Další noclehárna je například v Charitním domě svatého Františka ve vítkovické Sirotčí ulici. Charita rovněž provozuje Šatník, kde mohou lidé dostat zdarma teplé oblečení.
22. listopadu 2019 |