Potrubí odnesla povodeň, bez plynu stále zůstávají některé obce na Bruntálsku

  17:28
Totální zkáza. Tak se dají popsat škody, které nadělala zářijová povodeň na plynárenské infrastruktuře v Jeseníkách a v jejich podhůří. Voda zničila stovky kilometrů potrubí, další stovky kilometrů bylo nutné zkontrolovat. Od plynu zůstala odříznuta řada obcí, některé na něj na začátku topné sezony čekají pořád.

Mezi nejpostiženější moravskoslezské obce patří Holčovice na Bruntálsku, to se týká i připojení k plynu. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

„Jedná se o největší poškození plynovodní infrastruktury, které jsme kdy zaznamenali. Voda vytrhala velké množství plynovodních přípojek, sesuvy půdy obnažily a zpřetrhaly velkou část potrubí pod zemí. Ničivé povodně vyřadily z provozu 278 kilometrů potrubí a dalších 374 kilometrů musíme mimořádně zkontrolovat,“ shrnul škody Petr Koutný, ředitel provozu sítě společnosti GasNet, která se stará o plynárenskou síť na většině území Česka včetně severní Moravy a Slezska.

„Voda strhla a odnesla zejména potrubí, které bylo uloženo v blízkosti břehů. Jinde povodně odnesly potrubí společně s chodníkem nebo silnicí, pod níž vedlo,“ přiblížil rozsah poškození regionální mluvčí GasNetu Tomáš Pernis.

Extrémní deště a povodně 2024

Například v Jeseníku voda zničila všechny nadzemní přechody plynovodů vedoucí nad řekami kromě jednoho.

„Jinde potrubí zůstalo, ale obnažily ho například sesuvy půdy. Na několika místech došlo k vytržení plynovodních přípojek ze země. Někde bylo nutné před opětovným spuštěním odčerpávat vodu z potrubí,“ pokračoval mluvčí Pernis v popisu plošné devastace.

Lidem chybí peníze na vysoušení zatopených domovů, Lesy ČR jim dají dříví zdarma

V nejhůře postižených místech zůstaly od plynu odříznuté celé obce. V Moravskoslezském kraji se to týkalo například Chomýže u Krnova, místní části Vrbna pod Pradědem Mnichova a dále Holčovic a Hynčic na Bruntálsku. Právě v posledně dvou jmenovaných je situace nejhorší.

„Jsou to místa, kde došlo u některých úseků plynovodní distribuční sítě k totálnímu zničení a plynovody tady znovu aktuálně stavíme,“ uvedl Pernis.

„Hynčice zůstaly od plynu odříznuté úplně. Leží kolem řeky, takže kde vedly sítě kolem vody, tam je povodeň vzala. Voda podemlela i silnice. Pokud byl plynovod položený u cesty, tak je často taky pryč,“ uvedla Jana Murová, starostka Města Albrechtice, pod které Hynčice spadají.

Podle jejích slov jsou pracovníci GasNetu v terénu už dva týdny a snaží se připojení obnovit. „Jsou poměrně rychlí, podařilo se jim přivést znovu plyn k prvním domům,“ řekla starostka.

Někde nezůstalo po potrubí ani stopy

Do konce příštího týdne by pak měly být přivedeny plynové přípojky ke všem zbývajícím domům, vždy jen k hlavnímu uzávěru plynu. „Odtud si budou muset lidé napojení zajistit sami,“ podotkla Murová.

Místní obyvatelé však potřebují topit už nyní. Kvůli chladným nocím i vysoušení zaplavených domů. „Většině nezbývá jiná možnost, než zapojit přímotopy. Kdo má ještě kotel na tuhá paliva, topí kotlem. Ale hodně lidem voda zatopila i tyto kotle,“ sdělila starostka.

V sousedních Holčovicích byla na plyn připojena zhruba polovina domácností. V některých částech obce ale nezůstalo po potrubí ani stopy. „Intenzivně řešíme s plynaři, kteří vyčíslili škodu na tři a půl milionu korun, možnosti provizorního napojení,“ popsal holčovický starosta Martin Hradil. Tamní hasiči se snaží pomoci tím, že řežou naplavené dříví a rozvážejí je do domácností, aby měly čím topit.

Bez připojení k plynu zůstávaly obce Holčovice a Hynčice na Bruntálsku.

Bez připojení k plynu zůstávaly obce Holčovice a Hynčice na Bruntálsku.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Šéfové GasNetu, aby opravy zrychlili, přizvali i pracovníky z krajů, které povodně nepostihly. „K dnešnímu dni se nám podařilo obnovit dodávky do sedmdesáti pěti procent odběrných míst. Dodávky v plném rozsahu jsme už obnovili pro obce Zátor, Zlaté Hory, Velká Kraš, Vrbno pod Pradědem nebo Chomýž u Krnova,“ informoval Tomáš Pernis.

S ohledem na počasí je teď prioritou dostat plyn co nejdříve k lidem. „Kde to umožní technický stav sítě, nasadíme náhradní zásobování z cisterny se stlačeným nebo zkapalněným plynem. Podmínkou ale je, aby v těchto od zbytku sítě odříznutých ostrovech byly plynovody a plynovodní přípojky v pořádku. Jinak než potrubím plynovodní přípojky se plyn z cisterny do domů k odběratelům nemůže dostat,“ pokračoval Pernis.

Společnost zatím vyčíslila výši povodňových škod na všech svých plynárenských zařízeních zhruba na 290 milionů korun.

25. září 2024