iDNES.cz

Voda zničila i firmy severní Moravy, ty se snaží pomáhat vytopeným zaměstnancům

  11:44
Povodně, které zasáhly severní Moravu a Slezsko, způsobily rozsáhlé škody nejen na majetku obyvatel, ale také v průmyslových podnicích. Některé firmy musely omezit výrobu, jiné čelí logistickým problémům. Přesto se většina z nich soustředí především na pomoc svým zaměstnancům, kteří byli povodněmi zasaženi.

Areál Kofoly v Krnově zcela pohltila povodeň. Výroba se zatím v tomto podniku zastavila. (16. září 2024) | foto: Kofola

Jedním z nejhůře postižených podniků je Kofola. Její závod v Krnově zasáhla voda v celé šíři a způsobila jí významné škody. „Voda zasáhla celý areál, aktuálně odčerpáváme vodu a zjišťujeme rozsah škod,“ uvedl Jannis Samaras, zakladatel a generální ředitel Kofoly.

I když poškození výrobních prostor bylo značné, nejdůležitější podle Samarase je, že všichni zaměstnanci jsou v pořádku.

Firma nyní zaměřuje svou pozornost na rychlé obnovení provozu a poskytuje podporu zaměstnancům, kteří přišli o část majetku.

Vážné problémy má po povodni i opavská společnost Bidfood, největší výrobce zmrzlin na území České a Slovenské republiky. „Hladina řeky kulminovala na 485 cm. Pro představu, v roce 1997 to bylo ‚pouhých‘ 380 cm,“ popsala firma průběh záplav na svém webu.

„Voda se rozlila po velké části města. Zasáhla i naše dva areály – distribuční depo a výrobu na Palhanci i výrobní areál v Opavě na Těšínské.“

Ještě v pondělí se firma mohla připojit do sítě a následně i obnovit výrobu. „Částečně nás brzdí výpadky dodávek surovin od našich dodavatelů, kteří byli rovněž zasaženi povodní. Také mnozí naši kolegové se ocitli v těžké situaci a primárně řeší situaci ve svých domovech.“

„Výroba na Těšínské už běží od úterý, na Palhanci částečně také, od příštího týdne bude plně funkční i naše depo,“ doplnila mluvčí firmy Alena Šteffelová.

Voda z Olše

Třinecké železárny se rovněž potýkají s následky povodní. Voda z řeky Olše zaplavila část technologií v dceřiné společnosti Energetika Třinec, která dodává energie pro hutní výrobu. „Voda zatopila část technologií a vysoké pece byly utlumeny,“ uvedla mluvčí Petra Jurásková Macková.

Výroba byla částečně omezena, přičemž v provozu zůstaly pouze válcovna drátů a válcovna tyčí. „Jakmile se nám podaří odčerpat vodu a obnovit technologie, rozjedeme výrobní agregáty naplno,“ dodala Macková.

Společnost rovněž nabídla pomoc svým zaměstnancům, kteří čelí následkům povodní, a poskytla jim flexibilní pracovní podmínky.

Dokázali se uchránit

Huisman Czech Republic, výrobce těžkých strojních zařízení, díky preventivním opatřením zabránil vážným škodám.

„Situaci jsme sledovali už před víkendem a díky včasným přípravám se nám podařilo předejít poškození hal a technologií,“ uvedla mluvčí Petra Červenková.

Ačkoli došlo k mírnému poškození střechy a zatopení několika sklepních prostor, výroba nebyla přerušena. Společnost zároveň poskytuje individuální pomoc svým zaměstnancům, kteří byli povodněmi zasaženi.

Bez elektřiny

Vítkovice Steel byly nuceny zastavit výrobu kvůli výpadku elektřiny a zatopení podzemních prostor. „Naši zaměstnanci již pracují na odčerpávání vody a postupně obnovujeme provoz,“ sdělila mluvčí Jana Dronská.

Pomoc lidem

Firmy napříč Moravou se soustředí nejen na minimalizaci škod, ale především poskytují svým zaměstnancům potřebnou podporu a pomoc při obnově jejich majetku. Výrobní procesy se ve většině případů daří postupně obnovovat, díky čemuž firmy doufají, že co nejdříve přejdou zpět na běžný provoz.

Hlavní část technologie válcovny se podařilo zprovoznit už v neděli, plná výroba by měla být obnovena během několika dní. Firma rovněž poskytuje pracovní volno zaměstnancům, kteří čelí následkům povodní, a nabízí maximální podporu těm, kteří potřebují čas na obnovu svých domovů.

Společnost Ridera utrpěla škody v hodnotě 50 až 70 milionů korun, zejména v logistickém a expedičním centru v Mariánských Horách.

„Nabízíme zaměstnancům všechny formy pomoci – nezbytné volno, finanční i materiální podporu,“ uvedla mluvčí Eva Kijonková.

Firma se také aktivně podílí na pomoci městským částem, kde působí, a obci Ostravice, kde má své další provozy.

Strategická poloha

Opavská firma Model Obaly byla díky své strategické poloze mezi řekami Opava a Moravice ušetřena nejhorších škod, přesto preventivně přijala bezpečnostní opatření, včetně zrušení víkendových směn.

„Za zrušené směny obdrží zaměstnanci plnou náhradu ve výši 100 procent jejich průměrného výdělku,“ řekla mluvčí Kateřina Krumpochová. Firma nabízí zaměstnancům, kteří mají potíže s dopravou, svoz do práce a pomoc s odstraňováním škod v jejich domovech.

Společnost OKD zaznamenala jen minimální škody na výrobních zařízeních, ale problémy nastaly v důsledku zatopení datového centra mimo areál dolu, což ovlivnilo IT systémy společnosti. „Absence jsme zaznamenali hlavně u zaměstnanců z Polska, kteří se kvůli povodním nemohli dostat do práce,“ uvedla mluvčí Barbora Černá Dvořáková.

OKD těmto pracovníkům poskytly jeden den pracovního volna s náhradou mzdy, v případě delší absence bude situace řešena formou dovolené nebo náhradního volna.

14. září 2024

Ostravsko zaplavuje voda, situace se má ještě zhoršovat | (0:19) | video: iDNES.tv
zpět na článek