iDNES.cz

Spor mezi krajem a koksovnami skončil. Firma splašky převáží cisternami

  16:22,  aktualizováno  20:11
Napjaté vztahy vládly mezi krajem a ostravskými koksovnami OKK. Krajský krizový štáb žádal po vedení koksoven vysvětlení, jak naloží s jedovatými průmyslovými odpadními vodami poté, co se vinou povodní ocitla mimo provoz centrální čistírna odpadních vod. Koksovny daly vědět, že problém řeší převážením splašek cisternami.

Areál koksoven v Ostravě - Přívozu byl při povodni zatopený. Kraj nyní zajímá, jak naloží se svými jedovatými odpadními vodami. | foto: Koksovna Svoboda OKK

Centrální čistírna filtruje splašky nejen z ostravských domácností, ale také z několika průmyslových podniků. Jedním z nich jsou koksovny OKK stojící v obvodu Přívoz, který byl po protržení břehu Odry zatopený.

Čistírna bude mimo provoz nejméně dva měsíce, splašky z většiny třísettisícového města tak tečou přímo do blízké řeky Odry. To představuje sice značné riziko pro životní prostředí, ale mnohem větší ekologický problém by nastal, kdyby se do řeky dostaly odpadní vody právě z koksovny.

Extrémní deště a povodně 2024

Krizový štáb proto v pýtek dopoledne vyzval společnost OKK Koksovny, ať neobnovuje provoz, pokud nemá vyřešeno nakládání s odpadními vodami. „Odpověď požadujeme velmi rychle, protože hrozí ekologické škody velkého rozsahu a obecné ohrožení v mezinárodním měřítku,“ konstatoval hejtman Josef Bělica.

Vody s kyanidem a fenolčpavkem

Krizový štáb vedení společnosti také uložil, aby mu do pondělí sdělila další důležité informace související s provozem koksoven. Bělica zmínil, že v koksárenských odpadních vodách jsou značně překračovány hodnoty nebezpečných látek včetně kyanidů

„Potřebujeme vědět, jak to je aktuálně s vypouštěním fenolčpavkových vod z provozu koksovny, jak firma řeší jejich čištění, zda hrozí, nebo nehrozí situace, že by společnost rozhodla o jejich vypuštění do povrchových či podzemních vod a další. Není možné je vypouštět do povrchových vod bez čistění,“ vypočítal hejtman.

Koksovny splašky skladují a převážejí jinam

Pokud firma nezabrání úniku těchto jedovatých vod, hejtman zmínil možnost zapojení policie. „Pak jsem pro podání trestního oznámení, protože z mého pohledu jiná možnost neexistuje,“ nastínil.

Mluvčí koksovny Jindřich Vaněk sdělil, že čistění odpadních vod je pro provoz firmy nezbytné. „Výpadek ostravské ústřední čistírny je pro OKK Koksovny zásadní provozní komplikací,“ připustil mluvčí firmy.

Průmyslové odpadní vody se nyní podle něj skladují v retenčních nádržích a odvážejí v cisternách do funkčních čistíren odpadních vod v regionu. To v současnosti zůstává jedinou přijatelnou variantou.

Výroba bez řešení nezačne

„Hledáme optimální řešení, plné obnovení výroby bude možné až po nalezené komplexního a smysluplného nakládání s odpadní vodou,“ připojil mluvčí koksoven.

Vedení firmy nejspíše obdobně informovalo i vedení kraje a krajský krizový štáb. „Společnost OKK Koksovny písemně sdělila požadované informace, které jsou nezbytné k vyhodnocení rizika v souvislosti s provozem podniku. Firma si je vědoma svých legislativních povinností a hledá řešení, cestu, jak naložit s fenolčpavkovými vodami,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Miroslava Chlebounová..

Doplnila, že koksovny si jsou rovněž vědomy toho, že nemohou a nebudou tyto vody vypouštět do povodí.

Koksárny OKK (černá značka) stojí stejně jako nyní nefunkční centrální čistírna odpadních vod (červená značka) v ostravském obvodu Přívoz. A oba provozy i u řeky Odry.

Koksárny OKK (černá značka) stojí stejně jako nyní nefunkční centrální čistírna odpadních vod (červená značka) v ostravském obvodu Přívoz. A oba provozy i u řeky Odry.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor:
zpět na článek