iDNES.cz

Velká voda zaplavuje celý Moravskoslezský kraj, hrozí evakuace tisíců lidí

  15:20,  aktualizováno  16:05
Ještě horší než byly nejpesimističtější odhady jsou aktuální očekávání vývoje srážek v Moravskoslezském kraji. Rychle přibývají počty evakuovaných, nucené opuštění domovů hrozí tisícům lidí. Někde bude stav ještě horší než při povodňové katastrofě v roce 1997. Hejtman už vyhlásil stav nebezpečí.

Domovy už muselo nuceně opustit 158 lidí při dvaceti evakuacích. Nejnověji jsou evakuace v Petrovicích u Karviné.

„Na území kraje nyní zasahují téměř dvě stovky jednotek hasičů, situace není vůbec dobrá,“ uvedl moravskoslezský hejtman Josef Bělica. Uvedl, že nejhorší situace je nyní na Karvinsku, ale velmi špatný je stav také v Ostravě, na Opavsku i na Bruntálsku. „Vypadalo to, že lépe jsou na tom Novojičínsko a Frýdecko-Místecko, ale ani to už neplatí,“ podotkl hejtman.

Tomáš Sedlák ze Široké Nivy na Bruntálsku zachraňuje před velkou vodou své slepice. (14. září 2024)

V tunelu zkolabovala elektroinstalace

Uzavřený byl i dálniční tunel v Klimkovicích. „Zkolabovala tam elektroinstalace,“ konstatoval hejtman. Policie posílila své počty, povolána může být i cizinecká policie.

„Spojil jsem se s ministryní obrany, pokud bude potřeba, mohl bych požádat o zapojení armády, což potřeba zatím není,“ dodal hejtman.

Podle meteorologů může na některých místech regionu napršet za čtyři dny dokonce až 500 milimetrů vody na metr čtvereční a na některých místech tak průtoky překonají i katastrofální povodně v roce 1997. Navíc v regionu zesílí vítr a v noci ze soboty na neděli bude dosahovat rychlosti až 90 kilometrů v hodině.

Téměř na všech stanicích v kraji bude dosaženo druhých a třetích povodňových stupňů, například na Odře ve Svinově a na Opavě v Opavě a v Děhylově se očekávají více než stoleté průtoky.

Povodně v Česku 2024 očima fotografů

Ředitel Povodí Odry Jiří Tkáč řekl, že na beskydské části povodí prší o něco méně než ve zbytku kraje. „Nádržemi tlumíme, abychom nezhoršovali stav u dalších toků. Přesto déšť je tak vydatný, že se toky dále rozvodňují,“ řekl Tkáč.. Zmínil také, že do přehrady Slezská Harta přitéká asi čtyřicet kubíků vody, kdežto o přehradu níže na Kružberku odtéká už asi jen 1,69 kubíků.

Z potoka v Porubě je řeka. Odejdeme, až nastane rok 1997, odmítl pár evakuaci

Přehrady však odvodňují jen část Jeseníků a očekává se nejhorší situace na řece Opavici, Opavě a na Odře. Nově vybudovaných sedm suchých poldrů na Krnovsku a Opavsku už se naplňuje a brzy se přelijí. „Bude se projevovat zpětné vzdutí řeky Odry a budou tak zasaženy i některé oblasti Ostravy,“ řekl Pagáč. Potvrdil, že některé průtoky předčí katastrofický červenec 1997.

V regionu jsou uzavřeny četné silnice, například mezi Havířovem a Karvinou, také oba hraniční přechody v Petrovicích u Karviné, dále v Jistebníku na Novojičínsku, omezena je i doprava mezi Ostravou a Havířovem.

Ředitelství silnic a dálnic nově informovalo, že kvůli záplavám silničáři uzavřeli silnici D56 z Ostravy do Frýdku-Místku. Uzavřeny jsou také některé komunikace v okolí Opavy.

V částech Ostravy Mariánské Hory a Fifejdy zůstala řada lidí bez tepla kvůli zaplavenému parovodu. Na křižovatkách přestávají fungovat semafory

Potíže dokonce hlásí i ostravská protialkoholní záchytná stanice. „Z provozních důvodů jsme stanici museli uzavřít, protože do ní zatéká,“ uvedla mluvčí Městské nemocnice Ostrava Andrea Vojkovská. Dodala, že v ní nebyli žádní pacienti a nové už záchytka nepřijímá.

Špatná situace vládne i v ostravské hromadné dopravě. Dopravní podnik proto vyzývá občany, aby cestovali jen v nezbytných případech. Zalité jsou totiž i některé silnice.

V akci jsou i policisté, jejich mluvčí Eva Michalíková uvedla, že hned v sobotu ráno museli zasahovat u podjezdu v Mariánskohorské ulici v Ostravě. „Do takzvané myší díry u křižovatky s ulicí Cihelní vjela řidička Škody Fabia, přičemž auto zůstalo stát ve vodě, celé pod hladinou. Policisté z oddělení hlídkové služby okamžitě zareagovali a z ponořeného vozidla dívku vyprostili. Událost se naštěstí obešla bez zranění,“ popsala mluvčí Michalíková.

Potvrdila, že velmi frekventovaná Rudná ulice mezi Ostravou a Havířovem je uzavřená, kolem Šenova jsou zatopená místa.

U Jistebníku na Novojičínsku museli kvůli povodňovým turistům zavřít silnici ze dvou směrů, od Josefovic a od Staré Vsi nad Ondřejníkem. "Silnici jsme museli uzavřít kvůli lidem z okolí, kteří se sem jezdili dívat na stav Lužního potoka. Bylo třeba zajistit, aby byla komunikace průjezdná pro vozidla integrovaného záchranného systému," uvedla starostka Jistebníku Šárka Storzerová.

Neprůjezdná byla i obec Sedlnice, taktéž na Novojičínsku, stejnojmenná řeka zde zalila hlavní silnici i několik okolních domů. „Několik obyvatel museli hasiči evakuovat,“ popsala sedlnická starostka Martina Petrlíková. K jejich odvozu museli použít i čluny. „Teď voda klesá, tak doufáme, že se situace zlepší,“ doplnila v sobotu v podvečer starostka.

Několik zatopených domů mají v okolí potoka Zrzávka v Hodslavicích na Novojičínsku. „Museli jsme evakuovat pět obyvatel, kteří našli azyl v hasičské zbrojnici. Voda sice trochu začala klesat, ale situace je nejistá, takže tito lidé zůstanu ve zbrojnici i přes noc,“ informovala starostka Hodslavic Pavla Adamcová.

Lužní potok se v obci už na několika místech obce vylil, někde bylo až půl metru vody. "V současné době hasiči čerpají vodu z obytných částí dvou domů. Jedná se o domy v blízkosti Lužního potoka, místa, kde se voda vylévá pravidelně," přiblížila starostka.

.

Graf zobrazující postupně tři předpovědi průtoku vodních toků v Moravskoslezském kraji. Ta poslední třetí je jednoznačně nejhorší.

Autor:
zpět na článek