iDNES.cz

Splašky z Ostravy tečou do Odry, čistička bude nefunkční několik měsíců

  14:40,  aktualizováno  15:06
Splašky ze všech toalet v podstatě z celé Ostravy neprochází žádným čištěním a proudí do řeky Odry. Po povodni totiž zůstává mimo provoz ústřední čistírna odpadních vod v Ostravě-Přívozu a podle odhadů bude oprava trvat několik měsíců. Krajský krizový štáb už vyzval vládu, ať se vážnou situací zabývá.

Ústřední čistírna odpadních vod v Ostravě skončila pod vodou. | foto: Petr Sznapka, ČTK

Ostravská čistírna odpadních vod čistí splašky z 98,7 procenta území Ostravy, k tomu se do areálu poblíž řeky Odry odvádí odpadní vody i z obce Ludgeřovice a města Vratimov. Jenže povodně zařízení vyřadily mimo provoz.

„Čistírna byla zaplavena v neděli 15. září jako důsledek provalení hráze na soutoku Odry a Opavy. Minimální hladina v areálu dosáhla výše dva a půl metru, ale na některých místech v objektu vystoupala hladina až do šestimetrové výše. To zapříčinilo totální kolaps většiny elektrických zařízení, elektronických prvků, strojů a samotné technologie čištění odpadních vod,“ uvedl Jaromír Krišica, mediální zástupce ostravské vodohospodářské společnosti OVAK (Ostravské vodovody a kanalizace).

Extrémní srážky a povodně 2024

Potvrdil, že čistička je zcela mimo provoz. „Naprostá většina technologických prvků jako jsou například elektrické motory, automaty, plynojem, dmychadla, kotelna byly pod vodou, jsou vážně poškozeny a není možné je jednoduše zprovoznit jen opětovnou dodávkou proudu nebo vyčištěním,“ uvedl Krišica.

Na dotaz iDNES.cz, co se tedy děje se splaškami z ostravských domácností i průmyslu, uvedl, že tečou do řeky Odry. „Nemáme nyní možnosti, jak to změnit. Samozřejmě jsme zastavili dovoz průmyslových odpadních vod prostřednictvím cisteren,“ konstatoval mluvčí OVAKu.

Situace však nejspíše bude přetrvávat několik měsíců, protože podle Krišici opravy nebudou vůbec snadné.

Ústřední čistírna odpadních vod stojí od roku 1996 v ostravském obvodu Přívoz poblíž řeky Odry.

Ústřední čistírna odpadních vod stojí od roku 1996 v ostravském obvodu Přívoz poblíž řeky Odry.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

„Víme, že bude muset dojít k výměně nebo repasi řady prvků a zařízení. I přes maximální snahu našich zaměstnanců a dodavatelů se zprovoznění prvního stupně mechanického čištění odpadních vod, který odstraňuje hrubé nečistoty a nerozpuštěné látky, očekává přibližně do tří měsíců,“ nastínil Krišica.

Kompletní zprovoznění dalšího stupně čištění, takzvaného biologického, pak OVAK očekává přibližně do pěti až šesti měsíců. „V současnosti je vodnatost Odry poměrně vysoká a dochází tak k vyššímu naředění splašků. Dlouhodobě by to ale mohlo negativně ovlivnit rovnováhu ekosystému v řece Odra,“ připustil mluvčí OVAKu.

Kraj vyzývá vládu k rychlému řešení

Situací se už zabýval také krajský krizový štáb. „Vyzvali jsme vládu a Ústřední krizový štáb, aby se začaly zabývat škodami v souvislosti s nefunkčností ústřední čističky odpadních vod v Ostravě a řešily související možné dopady na životní prostředí,“ řekl moravskoslezský hejtman Josef Bělica.

Faktem, že z téměř třísettisícového města tečou všechny splašky do řeky, se zabývá také Česká inspekce životního prostředí. „Otázka splaškových vod v Ostravě je v současné situaci prakticky neřešitelná. Splaškové vody nemají primárně toxický charakter, nicméně při nižších průtocích mohou způsobit úbytek kyslíku v tocích a následný úhyn ryb,“ sdělila mluvčí inspekce Miriam Loužecká.

Areál Ústřední čistírny odpadních vod v Ostravě - Přívozu stojí v blízkosti řeky Odry, kam vytékají vyčištěné splašky. A nyní nevyčištěné. (30. března 2024)

Rybáři jsou ze současného stavu hodně nešťastní. Podle předsedy moravskoslezského Českého rybářského svazu Radomíra Bednáře povodně některé revíry zle poničily.

„Samozřejmě pokud splašky z celé Ostravy tečou bez čištění do Odry, je to hodně špatně. Ale bohužel v této situaci s tím nic neuděláme,“ povzdychl si. Zmínil, že rybáři také zachraňují mnoho ryb uvázlých ve vodních lagunách na polích a lukách.

Čistírna odpadních vod byla v Přívozu zprovozněna v roce 1996 na místě staré a méně kapacitní čističky. Kapacitně je stavěna na odpadní vody od až 600 tisíc lidí. Hned další rok areál zalily povodně a už tehdy byla několik měsíců mimo provoz. To se po sedmadvaceti letech zopakovalo.

Autor:
zpět na článek