iDNES.cz

Čeká se nával povodňových turistů. Jeďte na památky, vyzývá krizový štáb

  7:00
Velké obavy z víkendového návalu povodňových turistů mají členové krizového štábu v Moravskoslezském kraji. Upozorňují, že lidé v touze po fotce, videu nebo selfie překážejí při odčerpávání vody, uklízení škod nebo přesunech těžké techniky. Ani dobrovolníci by neměli do oblastí jezdit chaoticky, ale předem se registrovat.

Řešení muselo být rychlé, nebyl čas shánět řidiče nebo volat odtahovou službu. Když hasiči s policisty akutně řešili v Ostravě na soutoku řek Odry a Opavy průrvu v pravém břehu Odry, který současně sloužil jako protipovodňový val, měli velký problém s překážejícím odstaveným osobním automobilem na dálničním přivaděči nad tímto místem.

„Potřebovali jsme se tam pohybovat s těžkou technikou, chystat jeřáb a plnit vaky pískem, abychom asi padesátimetrovou průrvu, kudy tekla nová ostravská řeka, zaplnili a odtok snížili,“ vysvětlil krajský ředitel policistů Tomáš Kužel. Rovněž panovaly velké obavy z toho, že se díra dále rozšíří.

Protrženou hráz v Ostravě-Přívoze pomáhají zahradit i pyrotechnici.

Voda unikající ze zhrouceného břehu už totiž zaplavovala část Přívoz, odkud museli rychle evakuovat stovky lidí, a tlačila se i do už tak těžce zkoušené Nové Vsi. Hrozilo zaplavení i Mariánských Hor.

Když řidiče odstaveného auta nenašli nikde v okolí, rozhodli se k radikální akci. „Muselo se rozbít okénko a automobil přemístit na místo, kde už nevadilo. Teprve pak se volala odtahovka,“ připomněl policejní ředitel.

Před nadcházejícím víkendem mají proto hasiči, záchranáři i policisté obavy, že se do míst, kde ještě pracují, nahrnou lidé toužící vše pozorovat na vlastní oči. A o své zážitky se i s fotkami a videem co nejrychleji podělit na sociálních sítích.

„Říkáme tomu povodňová turistika. Žádáme však, aby o víkendu lidé vyrazili kamkoliv jinam, třeba na památky. Určitě ne do oblastí, kde se řeší následky povodní,“ upozornil moravskoslezský hejtman Josef Bělica.

Žádná fotka nestojí za lidský život

Varoval, že odstavená auta překážejí nejen záchranářům, ale mnohá místa jsou stále podemletá a pro lidi a jejich automobily nebezpečná. „A opravdu by nebylo dobře, abychom museli zachraňovat někoho, kdo si přijel udělat pár fotek. Žádná fotka nestojí za lidský život,“ konstatoval hejtman.

Povodňoví turisté vadí i samotným lidem z oblastí zasažených velkou vodou. K už tak narušené psychice mohou „čumilové“ vyvolat hněv a agresi.

„Navíc spousta lidí vynáší ven na ulici nebo na zahrady své majetky a uvnitř uklízejí. Přítomnost cizích lidí pak tyto práce dost ztěžuje,“ dodal policejní ředitel. Upozornil, že policisté budou všechny, kdo v lokalitě nebydlí a nebudou tam působit jako dobrovolníci, legitimovat, případně posílat pryč.

Dobrovolníci se mají registrovat

„Učinili jsme tak už například u zhruba dvacetičlenné skupiny lidí, která v noci procházela částí Bohumína, ačkoliv tam nebydleli,“ doplnil policejní ředitel.

Registrace dobrovolníků v MS kraji

dobrovolnik@msk.cz

Připomněl, že se povodňoví turisté jen zdánlivě nedopouštějí něčeho protiprávního. „Pokud zastaví na nedovoleném místě nebo budou překážet záchranným pracím, tak se dopouštějí přestupku,“ poukázal Kužel i na to, že v oblasti je vyhlášen stav nebezpečí.

Hejtman s policejním ředitelem také vybízejí lidi, kteří budou chtít lidem zasaženým povodní pomoci s úklidem, aby tak nečinili živelně a chaoticky. „To by ničemu neprospělo. Žádáme proto o registraci a vyplnění formuláře na adrese: dobrovolnik@msk.cz,“ upozornili s tím, že činnost dobrovolníků bude koordinovaná.

Autor:
zpět na článek