„Máme tu osmadvacet dospělých ovcí a devět jehňat. S nimi tu bude vždy ovčák a ovčáčtí psi, měnit se budeme po týdnu,“ nastínila Vladimíra Křenková ze spolku Stránské, který pro Agenturu ochrany přírody a krajiny (AOPK) pastvu ovcí zajišťuje. Ona sama zůstane první tři týdny, aby vychytala všechny případné potíže.
„S sebou mám border kolii a briarda. Ovčáci, se kterými se budu střídat, mají většinou border kolie,“ vysvětlila k ovčáckým psům. Přítomnost ovčáka a psů by měla minimalizovat útoky vlků.
Vybraným plemenem ovcí je valaška, která je odolná a houževnatá do drsnějších horských podmínek. Zázemí ovce mají nad hotelem Figura. „V nocovišti máme košár – ohradu z elektrických sítí. Nahoru vyrazíme po sedmé ráno, a pokud počasí dovolí, na pastvinách zůstaneme do sedmé večer,“ vysvětlovala Křenková.
Hospodaření v Jeseníkách
|
Ovce se budou pohybovat ve vymezeném vykolíkovaném prostoru zcela volně. V horách zůstanou do září.
„Volná pastva je nejlepší způsob péče o horské trávníky a rostliny a živočichy, kteří jsou na nich doma. Tuto tradici obnovujeme po osmdesáti letech,“ nastínil Jindřich Chlapek ze Správy chráněné krajinné oblasti Jeseníky.
Spásání horských holí pomůže vzácným rostlinám, které odtud kvůli změnám v hospodaření téměř vymizely. Kvůli klimatické změně a ukončení hospodaření ve 40. letech minulého století se na svazích rozšířilo borůvčí a další konkurenčně zdatné druhy. Ty vytlačily například jestřábníky, zvonky, sasanky narcisokvěté, violky i některé druhy orchidejí.
Zázemí pro nocování ovcí poskytl Josef Figura, majitel hotelu a sjezdovky na Ovčárně. „Lesy ČR a chata Ovčárna poskytly pozemky a Krajský úřad Moravskoslezského kraje svižně vydal potřebné povolení pro pastvu na lesních pozemcích. Všem patří velký dík. Zcela klíčová ovšem byla ochota a chuť farmářů ze Stránského pobývat na horách s ovcemi za každého počasí,“ dodal Chlapek.
Lidé i koně tahají pytle trávy v Jeseníkách, sečení pomáhá chránit vzácné druhy |
Ochránci přírody i ovčáci zároveň žádají turisty, aby si dávali pozor na své psy a měli je vždy jen na vodítku. Při cestě z nocoviště ovčí stádo dvakrát kříží i turistické chodníky. „Víc než z vlků mám strach právě z neuvázaných psů. Snad budou lidé ohleduplní. Zatím se setkáváme jen s pozitivními reakcemi,“ řekla Vladimíra Křenková.
Pastviny v Jeseníkách jsou nejvýše v zemi. Kravám a ovcím pomáhají koně |
Volná pastva doplňuje v rozvíjející se péči o alpínské bezlesí v oblasti Pradědu sečení horských luk. Kombinace obojího pomůže obnovit druhově pestré vysokohorské trávníky a zachránit vzácné a ohrožené druhy rostlin, na které je vázaná také řada živočichů.
„Na tom, že je hospodaření na holích potřeba obnovit, se shodují odborníci z nejrůznějších výzkumných institucí – botanici i zoologové,“ upozornila mluvčí AOPK Karolína Šůlová.
Odpadků je v Jeseníkách méně, nepořádek zůstává hlavně po pejskařích |
Trávu a borůvčí sekáči na svazích chráněných částí Jeseníků ručními kosami i křovinořezy sečou už sedm let. Stahovat pytle s posečenou hmotou jim pomáhají koně. Už po několika letech se ukazuje, že péče pomáhá horské trávníky propojit do větších celků a daří se dostat zpátky méně konkurenceschopné rostlinné druhy.
29. července 2023 |