Méně nervů i úspora peněz. U přijímaček v kraji uspělo 96 procent deváťáků

  15:46
Ještě loni touto dobou ředitel bruntálské Střední průmyslové školy a Obchodní akademie Jan Meca zvedal telefony s dotazy rodičů, jeho kolegové obvolávali přijaté uchazeče, zda nastoupí, těm nepřijatým pomáhali s podáním odvolání a čekali, kdo odevzdá zápisový lístek a kdo už odevzdaný naopak dá jinam. Letos je to jinak.

Výsledky přijímaček. (ilustrační foto) | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Nový systém je pro nás administrativně efektivnější, pro rodiče komfortnější, přehlednější, srozumitelnější. Uchazeče po přijímacích zkouškách rozřadil podle priority a my přesně víme, kolik žáků kam nastoupí. Dříve jsme ještě v červnu neměli jasno,“ komentoval Jan Meca nové podmínky přijímacího řízení.

Uchazeči se poprvé místo dvou hlásili na tři obory, přihlášky mohli podat elektronicky a oborům přiřadili prioritu, podle níž je systém po vyhodnocení přijímacích testů rozdělil. V kraji po prvním kole střední školy přijaly 96 procent uchazečů z devátých tříd.

Kolik významů má zub? A ovládáte řady? Zkuste si pár úloh z přijímaček na střední

Většina, konkrétně 74 procent, a tedy bezmála osm tisíc žáků, bude studovat obor, o který měla největší zájem.

Na obor s prioritou číslo dvě nastoupí přes půldruhého tisíce deváťáků a ten, který si napsali jako třetí v pořadí, bude studovat zhruba sedm stovek dnešních deváťáků.

Přijímačky v kraji

Na střední školy se v kraji letos hlásilo 10 766 deváťáků.

Uspělo 96 procent z nich.

Na obor, o který měli největší zájem (priorita 1), nastoupí 74,2 procenta uchazečů z 9. tříd.

Nepřijatých na žádnou střední školu v kraji zůstalo 430 deváťáků.

Největší skupinu mezi nepřijatými (59,8 procenta) tvoří zájemci o jiné maturitní obory než gymnázia a lycea.
Zdroj: analýza MŠMT

Podle zástupců škol jde o posun k lepšímu. Už teď znají první počty studentů a u naplněných oborů plánují úvazky učitelů i financování.

„Zátěž byla minimální a po vyhlášení výsledků se přijímací řízení pro spoustu škol uzavřelo. I pro rodiče je to lepší, čekání kvůli odvoláním bývalo dlouhé,“ uvedl ředitel ostravského Gymnázia Hladnov Daniel Kašička.

Prostor na jinou práci

Zjednodušení kvituje také Josef Vondál, ředitel Střední školy technické v Opavě. „V minulých letech jsme řešili spoustu odvolání, radili rodičům další postup, komunikace byla složitější. To teď odpadlo a máme prostor na jinou práci.“

Jan Meca z bruntálské průmyslovky zmínil i finanční úspory. „Každoročně asi třicet tisíc korun padlo na poštovné. Rozesílali jsme pozvánky, rozhodnutí o nepřijetí, řešili odvolání. I tato finanční úspora je zajímavá.“

Nespokojené rodiče školy počítají v jednotkách, nebo vůbec. „Elektronicky jsme zadali přihlášku a nahráli potřebné dokumenty, pak si syn napsal testy a teď v systému vidíme, kam se dostal. Když pominu obavy, že digitální systém nepůjde, tak to bylo poměrně pohodlné,“ potvrdila pozitivní zkušenost Eva Vršecká, matka deváťáka z Opavska.

Region je v úspěšnosti deváťáků na páté příčce mezikrajského srovnání. Moravskoslezští deváťáci také byli úspěšnější, než čítá celorepublikový průměr. „V Moravskoslezském kraji máme aktuálně dostatečnou kapacitu míst na středních školách. Ty také nabízejí pestrou oborovou nabídku. Proto jsme podobné výsledky očekávali,“ komentoval krajský náměstek pro školství Stanislav Folwarczny.

Žáci mají výsledky přijímaček na SŠ, přijato je 94 procent uchazečů

Nepřijatých na žádnou školu zůstalo 430 deváťáků. Od včerejška najdou v systému DiPSy seznam škol, jež mají volná místa, a mohou se hlásit do druhého kola. Například učební obory studenty ještě hledají.

„Počet přihlášek byl srovnatelný, ale naplněnost je nižší než v jiné roky,“ řekl Vondál z opavské technické školy. I přes převis v prvním kole pro druhé kolo zůstalo dokonce 115 volných míst na čtyřletých gymnáziích.

Kromě gymnázií byl největší převis u oboru informační technologie, z nematuritních pak u oboru mechanik opravář motorových vozidel. Mizivý zájem naopak hlásí obory hutník operátor, hutník a potravinářské práce.