Pedagogicko-psychologická poradna v Ostravě-Zábřehu, která řeší obtíže při vzdělávání dětí, se krizovými situacemi ve školních kolektivech zabývá stále častěji.
„Vysoká míra agresivního chování a šikany v posledních letech natolik zvyšuje požadavky škol na práci se třídou a metodické konzultace, že je sami nejsme schopni uspokojit. Proto jsme připravili vzdělávací program pro pracovníky škol, který pomůže zvýšit jejich soběstačnost při řešení agresivního chování,“ vysvětlila metodička pedagogicko-psychologické poradny a vedoucí projektu Kateřina Puterová.
Speciální program pro pracovníky škol už začal. „Jedná se o sebezkušenostní semináře. Jeden je na osmačtyřicet hodin, druhý trvá šedesát hodin,“ doplnila Puterová.
Účastníci se mimo jiné učí posuzovat projevy šikany a odlišit je třeba od neškodného škádlení. „Podle závažnosti situace budou umět vyhodnotit způsoby, jak adekvátně zareagovat a pomoci aktérům zasažených třídních kolektivů,“ doplnila Puterová.
Ministerstvo je znepokojené šikanou. Podle psychologů hlavní roli hraje rodina![]() |
Město podpořilo projekt na minimalizaci šikany už v minulosti a podle náměstka primátora Zbyňka Pražáka je efektivní.
„Cílem je, aby pedagogové rozpoznali šikanu už v počátečním stadiu. Zároveň je důležité, aby byli schopni pochopit i příčiny tohoto chování a uměli pomoci všem aktérům konfliktu,“ řekl Pražák.
Ideální by podle něj bylo, aby se pedagogové naučili nastolit ve třídách taková pravidla, podle kterých by žáci sami vnímali projevy šikany jako nepřípustné.
Závažný případ šikany se odehrál nedávno v Kobeřicích na Opavsku, kde skupina dětí bila dvanáctiletou dívku. Vyšlo to najevo díky videu. Někdo z přihlížejících incident natočil a později se záznam dostal rodině oběti.
3. února 2025 |
Kde hledat pomoc v případě potížíLinka bezpečí - 116 111 (nonstop a zdarma), pomoc@linkabezpeci.cz Právní důsledky násilného chování a vyhrožování Pro pachatele ve věku 15-18 let řeší tyto činy specializované soudy pro mladistvé. Pachatelům hrozí dohled probačního úředníka, zákaz návštěv určitých míst, zákaz kontaktu s určitými osobami, ochranná výchova nebo v závažných případech i trest odnětí svobody. Soud může také nařídit zabrání věcí použitých ke spáchání činu, například mobilního telefonu nebo počítače. U dětí mladších 15 let se případy řeší ve spolupráci s rodiči a orgány sociálně-právní ochrany dětí. Mohou být uložena výchovná a ochranná opatření včetně dohledu probačního úředníka, umístění do specializovaného zařízení nebo nařízení ochranného léčení. Zdroj: ministerstvo vnitra |