iDNES.cz

Ostrava připravuje další byty pro lidi v nouzi, nájemníci se musí zlepšovat

  13:50
Dalších přibližně sedmdesát bytů chtějí radní města Ostravy nabídnout lidem ve finanční nouzi do října 2025, kdy končí pilotní projekt zaměřený na sociální bydlení. Nyní Ostrava poskytuje krizový byt 82 domácnostem.

ilustrační snímek | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Za sedm let, co projekt běží, jsme ve 206 bytech, kde mají nájemníci upravené poplatky za bydlení, postupně ubytovali 601 osob, z toho 278 dětí,“ uvedl náměstek primátora Zbyněk Pražák.

Pokud lidé v průběhu dvou let prokážou, že jsou schopni se o sebe i byt postarat, stává se z krizového bytu klasické bydlení. V něm obyvatelé dál zůstávají, tentokrát za běžných nájemních podmínek. Jestli neuspějí, musejí byt vrátit a řešit si bydlení sami.

„O tom, že si lidé bytů váží, svědčí fakt, že úspěšnost, kdy nájemci v bytech po dvou letech zůstávají, je pětaosmdesátiprocentní, což považuji za velký úspěch,“ podotkl Pražák.

Důležitou součástí sociálního bydlení je podle něj i práce s lidmi, kteří o krizový byt žádají. „V terénu se jim věnuje dvanáct sociálních pracovníků dohlížejících na to, jak žijí,“ upozornil.

Češi chudnou, šetří na mase i topení. Nejvíc utrácí za bydlení

Do sociálního bydlení jsou v Ostravě podle primátora Jana Dohnala zařazováni jednotlivci a rodiny, kteří se nacházejí ve velmi obtížných životních situacích.

„Pokud se lidé dostanou do finanční nouze a nedokážou splácet nájemné či mají jiné potíže spojené s bydlením, mohou přijít do kontaktního centra, které jsme v listopadu 2022 otevřeli v budově magistrátu,“ řekl Dohnal. „K dnešnímu dni nás kontaktovalo přes tisíc klientů, se kterými pracovníci vždy proberou možnosti, jak situaci řešit, včetně nabídky bytu.“

Stejnou možnost jako rodiny s dětmi mají i jednotlivci nebo budoucí maminky, které vědí, že v prostředí, kde právě žijí, nebudou schopné své děti vychovat.

Autor:
zpět na článek