Krajské projekty tlačí čas. Za pár let má být hotovo, ale někde se ani nestaví

  14:36,  aktualizováno  14:36
Na konci dubna se má začít stavět nová budova Moravskoslezské vědecké knihovny, takzvaná Černá kostka. Ta je jedním ze strategických transformačních projektů, na které je v Moravskoslezském kraji určeno zhruba 19 miliard korun. Některé zjevně budou bojovat s časem, aby stihly dotační termíny.

Zřejmě nejdéle nejočekávanější moravskoslezskou stavbou zůstává Černá kostka. | foto: Studio Kuba & Pilař architekti

„Centrum digitalizace, vědy a inovací, tedy Černá kostka, má stavební povolení od roku 2023, na začátku letošního března byla podepsána smlouva se zhotovitelem stavby. Ta začne koncem tohoto měsíce, takže se bez obtíží podaří dodržet určený termín zprovoznění, tedy rok 2027,“ uvedla náměstkyně hejtmana Šárka Šimoňáková.

Rok 2027 je pro strategické projekty v regionu důležitý, protože právě do konce tohoto roku chce mít většina žadatelů hotové stavby. Evropská pravidla jim sice umožňují čerpat prostředky až do konce roku 2029, ale administrace i kontroly si vyžadují dostatečnou rezervu.

Zhruba za rok, na jaře 2026, by měla začít i stavba Centra podnikání, profesních a mezinárodních studií (CEPIS), připravovaná Slezskou univerzitou v Karviné. Dokončení se plánuje na listopad 2027. V nové budově vzniknou prostory pro výuku studijních programů jako Inovativní podnikání nebo Digital Business.

Černá kostka v Ostravě má zelenou, ÚOHS povolil kraji podepsat smlouvu

„Ve stávajících podmínkách není možný další rozvoj ani navýšení počtu studentů a absolventů. To umožní až nová budova,“ vysvětlil děkan Obchodně podnikatelské fakulty Roman Šperka.

Kromě Černé kostky připravuje kraj ještě další dvě stavby. PohoPark Gabriela má přetvořit bývalý důl Gabriela na centrum pohornické krajiny s návštěvnickým a kulturním zázemím.

Na místě karvinské šachty Gabriela vznikne vzpomínkový park. Zčásti i pod zemí

Stavební povolení má projekt od konce loňského roku, nyní se připravuje výběrové řízení na zhotovitele. Náklady přesahují půl miliardy korun, většinu pokryje evropská dotace.

Třetím krajským projektem je TPA – Inovační centrum pro transformaci vzdělávání. Jeho neinvestiční část začala v roce 2023, do projektu je zapojeno deset krajských středních škol. Učitelé se vzdělávají v digitálních technologiích, žáci mají k dispozici EduBoxy a vznikly i modernizované učebny.

Centrum veřejných energetiků skončilo

V další fázi má vzniknout Moravskoslezská technologická akademie. „Už máme na stole dokumentaci pro provádění stavby a připravuje se demolice stávajících objektů v Ostravě,“ doplnila Šimoňáková.

Z původní čtveřice krajských strategických projektů byl jeden zastaven. Centrum veřejných energetiků, které mělo na osmi pracovištích napříč krajem poskytovat poradenství v oblasti energetiky a čisté mobility, krajští zastupitelé na svém březnovém zasedání zrušili.

Důvodem byla jak nejistota, zda se projekt stihne v požadovaném čase dotáhnout do konce, tak třeba i „nedostatek odborníků“.

A nejen to. „Některé osoby, které měly projekt realizovat, jsou v současnosti trestně stíhané, přičemž kauza byla medializována,“ stojí v důvodové zprávě zaslané zastupitelům v rámci hlasování o ukončení projektu.

Eden se už nestihne. Možná příště

Z transformačních projektů, které chtěl kraj postavit v tomto programovacím období, už v podstatě vypadl i jeho původně nejsledovanější projekt – Eden.

Karvinský Eden má problém, projekt s unikátními skleníky brzdí financování

U něj se dlouho řešilo, jak financovat následný provoz. O tom, zda by šlo o nedovolenou veřejnou podporu, rozhodovala rovněž Evropská komise. To vše stálo důležitý čas, který už projekt na stavbu výzkumného a vzdělávacího parku nedaleko Karviné nemá.

„Jednáme s ministerstvem životního prostředí a Státním fondem životního prostředí o výzvě, která by pomohla financovat projektovou přípravu Edenu. Stavbu v tomto projektovém období už nestihneme,“ vysvětlil Libor Chlebiš, který má přípravu projektu na Slezské univerzitě na starost.

24. dubna 2024