V řece na Frýdecko-Místecku se udusily desítky ryb, lidé cítili od vody zápach

  12:24,  aktualizováno  18:13
Desítky kusů různých druhů ryb uhynuly ve čtvrtek v řece Olešná, levostranném přítoku Ostravice, na Frýdecko-Místecku. Zdechliny se našly v katastru obce Žabeň, uhynul i vyšší počet chráněných střevlí potočních.

Při otravě Olešné uhynuly i střevle potoční, chráněná rybka sloužící i jako takzvaný bioindikátor. | foto: Václav Hlaváč

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) se o otravě v katastru obce Žabeň dozvěděla z hlášení na havarijní linku.

„V řece byly pozorovány vyšší desítky kusů uhynulých ryb různé velikosti a druhů, a to v úseku zhruba pět kilometrů až po soutok s vodním tokem Ostravice,“ sdělila mluvčí ČIŽP Miriam Loužecká.

Dodala, že podle informací rybářů plavaly na soutoku obou řek v nedalekém Paskově i uhynulé střevle potoční. Ty přitom patří mezi ohrožené druhy, proto jsou zákonem chráněné a celoročně hájené. Střevle je nadto ukazatelem kvality vod, tedy takzvaným bioindikátorem.

Policie ukončila případ loňského úhynu ryb v Odře, příčinou otravy byl kyanid

„Na místě zasahovaly tři hasičské jednotky, jejich členové odebrali vzorky vody k vyhodnocení a posbírali z řeky uhynulé ryby,“ uvedla krajská mluvčí hasičů Kamila Langerová.

Příčinu hromadného úhynu se zatím nepodařilo zjistit. „Povrchová voda v celém úseku vodního toku nevykazovala známky znečištění, byla bez zápachu, čirá a bez pěnění. V místě úhynu ryb byly inspekcí změřeny základní parametry, tedy kyslík, pH, vodivost a teplota. Také tyto parametry se vyskytovaly v běžných hodnotách,“ nastínila mluvčí ČIŽP dosavadní vyšetřování.

Svědek: Ryby byly udušné, u břehů stála pěna

Podle informací iDNES.cz však na místě nebylo vše v normálu. „Pěna byla po celé řece na krajích toku. Podle uhynulých ryb je zřejmé, že neměly kyslík, kromě střevlí tam byli například i pstruzi potoční, parmy, lipani a další. Všechny ryby byly udušené,“ vypověděl jeden z místních svědků, jehož jméno redakce zná.

Upozornil, že lidé žijící u řeky poukazovali na to, že o dva dny dříve cítili od řeky zápach. „Takže tam někdo něco vypustil nebo to muselo odněkud přitéci. Byly tam i mrtvé žáby a také potkan,“ doplnil svědek.

ČIŽP doplnila, že po dohodě s Povodím Odry se bude voda v Olešné ředit vypouštěnou vodou ze stejnojmenné přehrady.

V možném ohrožení rybníky a sádky

Jsou k tomu dobré důvody. „V povodí řeky Olešná se vyskytuje několik rybníků a sádek, které jsou napájeny povrchovou vodou z této řeky,“ upozornila ČIŽP.

O problému ví i starosta města Paskov Petr Baďura, které leží mezi Žabní a soutokem Olešné s Ostravicí.

„Včera kolem třetí hodiny mi hlásili, že v Olešné plavou mrtvé ryby. Okamžitě jsme informovali složky záchranného systém a volali jsme i na Povodí Odry, kteří na místo poslali speciální hasičskou jednotku,“ popsal starosta.

Na místě kromě hasičů zasahovali i policisté, kteří se nyní úhynem rovněž zabývají. „Věc si převzali kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality ve Frýdku-Místku, kteří zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti,“ doplnila policejní mluvčí Kateřina Kubzová.

Úhyn ryb byl zjištěn v řece Olešná v katastru obce Žabeň na Frýdecko-Místecku.

Úhyn ryb byl zjištěn v řece Olešná v katastru obce Žabeň na Frýdecko-Místecku.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,