Laboranti ostravského Zdravotního ústavu testovali vzorky ze zhruba tisícovky studní na severu Moravy a ve Slezsku. „Zvolili jsme třináct nejdůležitějších parametrů, aby co nejlépe vyhověly dotazu, zda je voda vhodná k pití,“ uvedla Lucie Hellebrandová z ústavního Centra hygienických laboratoří.
Nevyhovělo osmdesát procent vzorků. V drtivé většině voda nesplnila mikrobiologické parametry. Byla ale také zakalená, obsahovala dusičnany či zapáchala.
„Mezi obce s největším počtem otestovaných studní patřily Město Albrechtice, Heřmanovice, Čaková, Karlovice, Holčovice, Hošťálkovy či Nové Heřminovy na Bruntálsku. V těchto obcích bylo testováno i přes sto studní,“ dodala Hellebrandová. Pro mnohé domácnosti tam je studna jediným zdrojem pitné vody.
Další testy vody už nebudou bezplatné
Laboranti vzorky odebírali od loňského října do letošního ledna. Odběr byl pro domácnosti bezplatný.
Kvalitu vody ovlivnila povodní porušená kanalizace, místní podloží i nedostatečný pokles spodní vody, která v době testu studny stále znečišťovala.
Velká část postižených domácností však také přiznala, že si studnu pravidelně netestuje, takže neumí doložit kvalitu vody před povodní. Řada lidí také odmítá svou studnu ošetřovat chemicky.
Odborníci Zdravotního ústavu i krajští hygienici teď radí vyčistit studnu až na kačírek (říční oblázky na dně studny – pozn. red.) a její sanaci. „Nejlépe po uplynutí zimy. A pak opětovně nový rozbor,“ upřesnila mluvčí Zdravotního ústavu Kristýna Dolejšová. Kontrolní rozbor vody už lidem stát neuhradí.