iDNES.cz

Celá Ostrava má opět dodávky tepla, v provozu je i svinovské nádraží

  12:20,  aktualizováno  15:19
Už v běžném režimu běží v celé Ostravě dodávky teplé vody i tepla, které byly přerušeny kvůli povodním poté, co voda zatopila také areál teplárny Třebovice. Postupně se podařilo připojit nejprve Ostravu-střed a v neděli i další městské obvody Jih a Poruba. Další novinkou je obnovení provozu nádraží v Ostravě-Svinově.

Teplárnu a elektrárnu v Třebovicích postihly povodně. Velká část Ostravy se tak ocitla bez teplé vody. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Podařilo se nám obnovit dodávky nejen teplé vody, ale i tepla pro celou Ostravu. Navíc se jedná o dodávky plnohodnotné, nikoliv provizorní,“ uvedl Kamil Vrbka, ředitel regionu Morava společnosti Veolia Energie. Právě ona provozuje elektrárnu a teplárnu v Třebovicích, kterou o předešlém víkendu odstavila povodeň.

Rozsáhlé opravy Elektrárny Třebovice přitom nadále probíhají. „Nyní intenzivně pracujeme na opravách nutných pro její znovuzprovoznění. Zároveň se nám ale povedlo nalézt jiné řešení. Pracovali jsme na něm usilovně ve dne v noci prakticky celý minulý týden. Odklízeli jsme tuny bahna, naplavenin, vyvrácené stromy a s hasiči rovněž odvodňovali zaplavené parovody. O víkendu jsme pak vše konečně spustili,“ sdělil Vrbka.

Bez teplé vody může být většina Ostravy i týdny, elektrárnu odstavili

Nyní už jde podle jeho slov o plnohodnotné dodávky tepla i teplé vody, které nebudou kolísat, a teplá voda bude mít standardní teplotu. Už v minulém týdnu totiž teplo proudilo k Ostravanům alespoň v provizorních dodávkách. „Dostat do ostravských domácností teplo pro nás bylo mimořádně důležité. Teploty začínají klesat, a především ráno a večer si bude chtít řada lidí doma přitopit,“ objasnil Vrbka.

Jedinou výjimkou v celé Ostravě je v tuto chvíli Průmyslový areál Martinov a dodávky technologické páry pro jeho potřeby.

Škody v Třebovické elektrárně byly tentokrát větší než po povodních v roce 1997. Kvůli vyšší hladině se tentokrát pod vodou ocitly také ovládací skříně. Zprovoznit systém bylo navíc možné až po kontrolách všech parovodů a teplovodů ve městě.

Nádraží Ostrava-Svinov je opět v provozu

V pondělí ráno se podařilo otevřít frekventované nádraží Ostrava-Svinov a v poledne také úsek mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem. Na zprovoznění dalších tratí pracovníci Správy železnic (SŽ) usilovně pracují.

Na hlavní trati od Polanky nad Odrou do Svinova se už jezdí po obou kolejích, funguje i zabezpečovací zařízení a elektrické napájení vlaků. „Na samotném svinovském nádraží jsou cestujícím k dispozici všechna nástupiště, přístup k nim se navíc podařilo zajistit podchody, které byly ještě před několika dny zcela zaplaveny vodou,“ informoval mluvčí SŽ Dušan Gavenda. Mimo provoz prozatím ve Svinově zůstávají eskalátory a výtahy. Imobilní cestující mohou při příchodu na nástupiště využít kolejový přechod za asistence pracovníka SŽ.

„Znovuobnovení provozu na navazujícím úseku ze Svinova přes ostravské hlavní nádraží do Bohumína a dále do Dětmarovic předpokládáme ještě do konce měsíce. Následně by měl být znovu sjízdný i úsek z Bohumína ke státní hranici s Polskem,“ nastínil Gavenda.

Ještě v průběhu tohoto týdne by mohla být znovu průjezdná celá trať z Ostravy přes Frýdek-Místek do Frenštátu pod Radhoštěm a také z Českého Těšína do Hnojníku.

Bohumín uzavřel další park

S následky povodní se ale v kraji nadále potýkají na některých dalších místech. Bohumínská radnice například vydala v neděli zákaz vstupu do parku Petra Bezruče. Stromy jsou po povodních silně podmáčené a existuje riziko jejich pádu. Jednotlivé vstupy do areálu městská police označila páskami.

Méně lidí i automobilů. Moravskoslezský kraj zakázal vstup do povodňových oblastí

Vyzýváme obyvatele, aby toto nařízení respektovali, je to v zájmu jejich bezpečí. Dále důrazně varujeme před vstupem do dalších zalesněných míst ve městě,“ uvedl ředitel městské policie Roman Honysz.

Uzavřen až do odvolání zůstává i Hobbypark s dopravním hřištěm, Mauglího stezkou a rančem se zvířaty. Ve špatném stavu je i Rafinerský lesík v centru města, kde se stále drží laguna vody. Velké škody utrpěl i lesopark Na Panském, kde záplavy poničily řadu stromů.

Obcím pomohou hasičští důstojníci

V nejpostiženějších obcích kraje posilují od pondělí profesionální hasiče také důstojníci, kteří mají zkušenosti s činnostmi při řešení krizových situací a jejich následků. Jedná se o profesionály, kteří v minulosti koordinovali práce po tornádu na jižní Moravě nebo po tragickém požáru v Hřensku.

„Sedm obcí projevilo o tuto službu zájem. Tito lidé pomohou starostům a vedení obcí například zjišťovat a připravovat seznam rodin, které nezvládnou své domy připravit tak, aby v nich bylo možná přečkat zimu. A zařídí další potřebné záležitosti. Jsou to opravdu zkušení profesionálové, kteří zažili ledacos a vědí, jak věci koordinovat,“ informoval moravskoslezský hejtman Josef Bělica.

zpět na článek