Nejistota a obavy. Ohlášená Trumpova cla řeší i moravskoslezské firmy - regiony.impuls.cz

Nejistota a obavy. Ohlášená Trumpova cla řeší i moravskoslezské firmy

  9:28,  aktualizováno  9:28
Export do Spojených států představuje pro řadu moravskoslezských firem klíčovou oblast. Současná situace v mezinárodním obchodu však naznačuje možné komplikace. Prezident Spojených států Donald Trump zvažuje zavedení nových celních opatření, která by mohla dopadnout i na české exportéry.

Do USA exportuje například bohumínská společnost Bonatrans, dodává tam železniční kola pro příměstské vlaky a metro. | foto: Jaroslav OžanaMAFRA

Například bohumínská společnost Bonatrans, která do USA dodává železniční kola pro příměstské vlaky a metro, se situací intenzivně zabývá. „USA je pro nás největším exportním trhem mimo EU. Od roku 2020 jsme tam vyvezli výrobky za 1,5 miliardy korun,“ uvedl marketingový ředitel Marcel Ujfaluši. Jakékoli změny v celní politice by podle něj mohly ovlivnit konkurenceschopnost firmy na americkém trhu.

Obavy ze změn sdílí také ostravská firma Cylinders Holding. Ta v USA mimo jiné provozuje dceřinou společnost Atlanta Cylinders zaměřenou na skladování a přepravu technických plynů, vodíku a CNG.

„Zatím nevíme, jaká cla se nás dotknou. Budou ale případně stejná i pro všechny naše konkurenty, čili to zvládneme,“ věří generální ředitel Jan Světlík. Přesto firma sleduje možné dopady na své podnikání.

Trump avizuje reciproční cla. Obchodní válka není v zájmu nikoho, říká Vlček

Na druhou stranu totiž může zavedení cel i prospět. „Amerika se celní politikou brání dumpingovým dovozům z Číny. O podobnou důslednost firmy v Evropské unii teprve usilují. Cylinders Holding spolu s dalšími firmami v prosinci 2024 dosáhl u Evropské komise zahájení antidumpingového šetření extrémně levných dovozů vysokotlakých ocelových lahví z Číny,“ dodal Světlík.

Z jiného úhlu pohledu vidí stávající problém třeba i společnost Singing Rock spadající do ostravského holdingu BR Group. Firma dodává pracovní postroje vyrobené na míru pro mexickou státní elektrárenskou společnost Comisión Federal de Electricidad.

„Většina konkurenčních výrobků pochází z USA, takže by nám obchodní válka mezi USA a Mexikem mohla paradoxně otevřít nové příležitosti,“ vysvětlila Nikol Malátová, marketingová manažerka BR Group.

Současná nejistota však komplikuje třeba i dlouhodobé plánování výroby. Situace se přímo dotýká i amerických firem, které závisí na dodávkách z Česka. Společnost Liberty Mountain, americký distributor horolezeckého vybavení, který spolupracuje se Singing Rock, musí rychle reagovat na nové obchodní podmínky.

Česko cla příliš nepocítí, vyváží málo, tvrdí oceláři. Konkurence se ale bojí

„Jako firma závislá na dodávkách produktů z hliníku a oceli jsme se ocitli v situaci, kdy musíme okamžitě reagovat na nové obchodní podmínky. Nedávno bylo oznámeno zvýšení cla na veškerý dovoz těchto surovin, což znamená výrazné zvýšení našich nákladů, včetně spolupráce s Českem,“ vysvětlil brand manager firmy Jake Hirschi.

Politické rozhodování značně nepředvídatelné

Pro zástupce Liberty Mountain je zásadní potíží nejistota. „Pracujeme v modelu just-in-time (dodávky na čas, pozn. red. ), a proto nemůžeme čekat. Naše ceny musí okamžitě reflektovat nové výdaje,“ řekl Hirschi. „Největší problém však spočívá v nejistotě. Nikdo neví, zda budou cla v budoucnu zrušena, zmírněna, nebo naopak ještě zpřísněna. Jak máme dlouhodobě plánovat, když politické rozhodování není předvídatelné?“

Podle amerického distributora situace neovlivní pouze jejich firmu, ale celý trh. „Změny v dovozních podmínkách ovlivní i naši konkurenci. Hledáme způsoby, jak se udržet v konkurenční výhodě. Podnikání by mělo být založeno na jasných pravidlech a předvídatelných nákladech. Bohužel současná situace nás staví do nejistoty,“ dokončil Hirschi.

Nejen české firmy tak čelí situaci, kdy na jedné straně expandují na významné zahraniční trhy, ale na druhé se musí připravit na možné obchodní překážky. Jak se budou vyvíjet celní opatření a jejich dopady, ukážou následující měsíce.