Problémovou ubytovnu koupí město. Půjde pravděpodobně k zemi

  13:00
Extrémní nepořádek a hluk, blokování projíždějících aut a pobíhající děti na hlavním tahu městem, potyčky ani výtržnosti nejsou u ubytovny pro sociálně slabé v Opavské ulici ve Vítkově výjimkou. Po tříletém jednání se městu podařilo domluvit odkup problematických nemovitostí. Pravděpodobně je čeká demolice.

Vítkovská radnice odkoupí dvojici domů na hlavním průtahu městem. Jejich majitel je využívá jako ubytovnu pro sociálně slabé. Objekty po prodeji zřejmě čeká demolice. | foto: FB města Vítkov

Vítkovští zastupitelé schválili odkup dvou objektů s čísly 24 a 25, tedy ubytovny a sousedního domu, v Opavské ulici a přilehlých pozemků za 8 milionů korun.

„Máme dva znalecké posudky a kupní cena je kompromisem mezi nimi a cenou majitele,“ konstatoval místostarosta Vítkova Martin Šrubař.

V objektu, který v minulosti sloužil jako kanceláře lesní správy, bydlí několik desítek lidí. Ti se musí před prodejem vystěhovat.

O odkup se město snažilo tři roky. „Podmínkou je, že domy budou v době odkupu prázdné. Ubytovna je bohužel v tak špatném technickém stavu, že jediným plánem je zatím demolice,“ dodal místostarosta s tím, že právníci teď připravují kupní smlouvu, jíž se bude zastupitelstvo zabývat na zářijovém jednání.

Vítkov problematickou ubytovnu řeší už přes deset let. Vznikla z bývalých kanceláří, které už v době prodeje byly v žalostném stavu. Žije tam několik desítek lidí.

V ubytovně ve Vítkově žije padesát lidí, místo povolených šestnácti

Problémy s masivním přílivem sociálně slabých do města odstartovaly v roce 2012. Zástupci města tehdy bili na poplach, že v nyní odkupovaném objektu s povolením pro šestnáct lidí bydlí padesátka nájemníků. Objem doplatků na bydlení, jež pomáhají sociálně slabým hradit bydlení, vyplacených vítkovským úřadem práce, se v letech 2011 a 2012 z roku na rok zdvojnásobil – podle tehdejších údajů ministerstva práce a sociálních věcí vzrostl z 2,8 na 4,74 milionu korun.

Vyloučené lokality Vítkovska mají své domovníky i pochůzkáře z řad místních

Následující rok byl ještě vyšší. „V období od ledna do prosince 2013 vyplatil Úřad práce ve Vítkově doplatky na bydlení v celkovém objemu 5 398 175 korun, šlo o 1 671 dávek,“ informoval Martin Bušo, mluvčí Úřadu práce ČR.

V současné době je počet příjemců dávky nižší. Loni vítkovský úřad práce na doplatcích na bydlení vyplatil 5,2 milionu korun, kdy jde o 966 dávek. Za letošní první půlrok 2,2 milionu korun ve 440 dávkách.

Součástí odkupu je i sousední budova, jež rovněž slouží k ubytovávání sociálně slabých.

Ve Vítkově jsou i další ubytovny sociálně slabých patřící různým majitelům. Aby jejich rozvoj omezilo, město od letoška všem zvedlo daň z nemovitosti na pětinásobek.

Nejproblematičtější je právě ta, již město odkoupí. Kam půjdou její obyvatelé, se zatím neví. „O odkupu ve Vítkově víme. Máme ve městě ubytovnu stejného majitele, a pokud by chtěl nájemníky přesunout sem, nemůžeme s tím nic dělat. Do budoucna bychom také rádi tu nemovitost vykoupili,“ komentoval starosta sousedního Budišova nad Budišovkou Patrik Schramm.

Pracovní místa i byty. Miliony korun mají pomoci Vítkovsku

Zkušenost s odkupem už Budišov má. Starosta přiznává, že to sice řeší potíže s problémovými nájemníky, ale systémové to z dlouhodobého hlediska není. „Vykoupili jsme před časem objekt v centru města za pět milionů. Je prázdný, hledáme pro něj využití,“ nastínil.

Na Vítkovsku se snoubí složitá dopravní dostupnost s horší nabídkou práce, stárnutím populace, odlivem mladých, nezaměstnaností a rozvojem obchodu s bydlením pro sociálně slabé. Podle údajů Agentury pro sociální začleňování je ve Vítkově více než desetina obyvatel nad 15 let v exekuci, zhruba šest procent populace od 15 do 64 let je víc než půl roku bez práce a osm procent dětí předčasně opustí základní školu.

Drahé energie i delší nezaměstnanost. Analýza poukázala na vzestupnou chudobu

Vítkovsko i kvůli tomu patří do nejvyššího pásma zatížení sociálním vyloučením. „To ukazuje na potřebu koncentrované podpory obcím v postižených oblastech a dobré koordinace státních politik sociálního začleňování,“ uvedl ředitel agentury Martin Šimáček.