Policie v Ostravě má speciální tým, posílá ho k mimořádným událostem - regiony.impuls.cz

Policie v Ostravě má speciální tým, posílá ho k mimořádným událostem

  13:16
Jedenáct zkušených a speciálně vyškolených policistů tvoří letos vytvořenou jednotku nazvanou Tým zákrok. Zkušení policisté se nově stali takzvanými veliteli policie, kteří jsou pověřeni řízením a koordinací na místě mimořádných událostí v Moravskoslezském kraji. Mimo jiné budou míst na starost spolupráci se složkami IZS. Velení takových akcí se nyní ujmou zkušení a speciálně vycvičení lidé.
Policie představila Tým zákrok | (4:47) | video: PČR

Velitelé policie navíc dostali speciální vybavení a také zdravotnický materiál, aby mohli v případě potřeby chránit život a zdraví lidí.

„V rámci projektu Velitel Policie tito policisté jako velitelé na místech mimořádných událostí budou koordinovat činnost svých kolegů a spolupracovat s dalšími složkami Integrovaného záchranného systému (hasiči a záchranáři),“ vysvětlila policejní mluvčí Eva Michalíková.

Podotkla, že členové tohoto týmu budou na místě zásahu jasně označení červenou vestou.

Schopnost rozhodovat

Tým tvoří policisté, kteří podle mluvčí mají schopnost „rozhodovat v krizových situacích, ve kterých jde doslova o minuty“.

Michalíková také řekla, že velitelé z tohoto týmu budou k dispozici 24 hodin denně, nadto musejí zvládnout i běžné pracovní povinnosti.

Tým je součástí oddělení ostravské hlídkové služby s více než stovkou policistů, jejichž takzvaně prvosledové hlídky dojíždějí na místa většiny závažných událostí nahlášených na tísňovou linku 158 jako první.

„Mají nadstandardní vybavení i výcvik. Průměrně vyjíždějí ke dvěma tisícům událostí měsíčně s dojezdovým časem okolo dvou minut,“ zmínila Michalíková.

Tyto hlídky mají také lepší balistické vybavení a takzvané dlouhé střelné zbraně. Policisté z těchto hlídek projíždějících ulicemi dohlížejí také na veřejný pořádek a bezpečnost silničního provozu.

Znělo to jako práskací kuličky, vzpomíná lékařka na vražednou střelbu v nemocnici

„Během roku se těmto policistům podaří zadržet stovky pachatelů a vypátrat řadu osob hledaných či pohřešovaných. Díky jejich odborné přípravě zachránili nejeden lidský život, ať už po dopravních nehodách, nebo po náhodných zdravotních komplikacích lidí,“ nastínila Michalíková různorodost práce těchto policistů.

Prvosledové hlídky s nutností velmi rychlému dojezdu na místo činu začaly celorepublikově vznikat po masakru v restauraci v Uherském Brodě v roce 2015, při kterém zemřelo osm lidí.

Také Ostrava má podobně tragickou zkušenost. V úterý uplynulo pět let od střelby v čekárně Fakultní nemocnice Ostrava se stejným počtem obětí.

Autor: