iDNES.cz

V podhůří Jeseníků se plánuje na čtyřicet větrníků, začíná posuzování záměru

  16:20,  aktualizováno  16:20
Čtyři lokality, téměř čtyřicet větrných turbín. V Moravskoslezském kraji začíná proces posuzování větrných farem v podhůří Jeseníků. Tři mají vzniknout na Rýmařovsku, jedna u Horního Benešova. Padly už i první připomínky občanů, ochránců přírody i samospráv k jejich budování.

Horní Životice - vizualizace záměru stavby větrníků z z příjezdové komunikace nad obcí od rozvodny. | foto:  portál CENIA

Bruntálsko řeší postavení nových větrných farem. „V současnosti vstoupily do procesu EIA na Bruntálsku čtyři záměry,“ informovala mluvčí hejtmanství Nikola Birklenová.

Až sedmnáct turbín by mohlo vyrůst v katastru Lomnice u Rýmařova, tři u města Břidličná a až deset nedaleko Velké Štáhle. Projekty tam vznikaly ve spolupráci s tamními samosprávami.

„Součástí dohody je dodávat na každé odběrové místo stanovené množství elektřiny zdarma a také platby pro obec,“ sdělil starosta Velké Štáhle Jiří Benč. Doplnil, že stavba větrných turbín se v obci skloňuje už dvě desítky let, lidé o ní i hlasovali a většina ji akceptuje.

Bonusy pro obec i každou domácnost by znamenal vznik větrného parku i v Lomnici. Také tamní starostka Barbara Vojtíšková potvrdila, že se stavbou většina lidí souhlasila. Investorem je v obou případech skupina Redwood Capital.

Další trojici větrníků plánuje u města Břidličná firma MTX Renewables. Jako zdroj energie by měly sloužit tamnímu výrobci válcovaných polotovarů z hliníku Al Invest, který také patří k MTX Group.

Součástí dohody je dodávat na každé odběrové místo stanovené množství elektřiny zdarma.

Jiří Benčstarosta Velké Štáhle

I tady došlo k dohodě s městem. „Břidličná získá příspěvek z každé vyrobené megawatthodiny. Peníze půjdou do rozvoje města, právě řešíme například nákladný projekt na rekonstrukci Společenského domu, kde by nám to velmi pomohlo,“ konstatoval starosta Miroslav Kladníček s tím, že peníze na investice a možnost využití energie z obnovitelných zdrojů rozhodla o tom, že město kývlo.

Posledním místem, kde začal proces EIA, je území Horních Životic. Tam chce společnost MTX Renewables stavět sedm turbín.

Bouřlivé diskuze

S oznámením záměrů a jejich vstupem do administrativního procesu odstartovala také bouřlivá diskuse. Větrný park u Horních Životic řeší lidé na sociálních sítích a proti stojí i tamní samosprávy.

„Připravujeme nesouhlasné stanovisko s požadavkem, aby byl projekt kompletně posuzován podle zákona o vlivu staveb na životní prostředí EIA. Investorem předložená dokumentace nepostihuje všechny dopady na životní prostředí a krajinu ani reálný dopad na život lidí,“ komentoval například starosta Horního Benešova Pavel König.

Dodal, že o věci nikdo předem nevěděl. „Nedostatečnou, vlastně vůbec žádnou komunikaci investora ve vztahu k obyvatelům okolních obcí i samotných Horních Životic považuji za nepochopitelnou a kontraproduktivní.“

To potvrdil i starosta blízkých Svobodných Heřmanic Jiří Nowický. „Chystáme se postupovat společně,“ upřesnil.

Dvě stě metrů...

Zástupci Horních Životic se k problému odmítli vyjádřit. Připomínky padly i k projektu u Velké Štáhle, podalo je mimo jiné Hnutí Duha Jeseníky.

„Lokalita mezi Malou Štáhlí, Velkou Štáhlí a Břidličnou je součástí malebné podhorské krajiny, v podstatě nedotčené zástavbou. Povolením výstavby deseti větrných elektráren s obřími parametry o výšce přes dvě stě metrů by došlo k zásadnímu narušení krajinného rázu,“ uvedl koordinátor hnutí Ivo Dokoupil.

Zmínil i významný zábor a poškození zemědělské půdy, možné dopady na migrační trasy velkých savců či nejasnosti okolo doby trvání stavby a zatížení lokality během ní.

„Rizikem také je nejasný majetkový původ některých investorů a možné přeprodávání hotových stožárů se zánikem povinnosti odvádět slibované peníze nebo povinnosti hradit likvidaci po 25 letech provozu.“

V těchto dnech záměrům končí termíny pro připomínkování. Poté krajský úřad podklady i připomínky posoudí a rozhodne, v jakém rozsahu se dál prověří.

Hejtmanství má územní studii, jež vyhodnocuje limity umístění větrných elektráren. „Samotná realizace záměrů je pak záležitostí primárně v souladu s územními plány obcí či měst. Mají možnost je na svém území vyloučit, regulovat či usměrňovat,“ uvedla Birklenová.

Problematika ale naráží i na nehotovou legislativu. Není hotový zákon o urychlení využívání obnovitelných zdrojů energie ani Územní rozvojový plán, jenž vymezí oblasti pro stavbu obnovitelných zdrojů.

28. listopadu 2024

Tma, závratě, úžas. Lezl jsem na větrnou elektrárnu | (13:10) | video: Matěj Smlsal, Adam Kvita
zpět na článek