„V souladu s reorganizačním plánem můžeme vyplatit věřitele a zároveň pokračovat ve výrobě,“ komentoval příchod investora Ladislav Musil, krizový manažer společnosti Vítkovické slévárny. „Jeho vstup se v minulých měsících zkomplikoval, ale nakonec se to podařilo a firma bude mít nového českého vlastníka.“
V rámci insolvenčního řízení se nejprve měla stát novým majitelem ostravská společnost Calves Group, ta ale nesložila včas požadovanou zálohu. Následovalo vyjednávání o vstupu tureckého investora, aby nakonec uspěla nově založená společnost ISP Foundry.
„Bylo to těžké období. Jsem rád, že se společnými silami podařilo udržet unikátní výrobu odstředivě litých válců, z velké části i obchodní vztahy a 160 pracovních míst,“ doplnil Musil.
Reorganizace firmy byla nezbytná poté, co se Vítkovické slévárny dostaly do finančních potíží. Problémy začaly narůstat se zvyšováním cen energií i s dopady války na Ukrajině, což se výrazně odrazilo na provozních nákladech.
Souběžně s tím podle vysvětlení firmy klesala i poptávka po ocelářských produktech, hlavně válcích pro válcovací stolice, které firma vyrábí.
Vítkovické slévárny poslal soud do insolvence, povolil jejich reorganizaci![]() |
Podle nového plánu se vypořádání věřitelů uskuteční během listopadu. Do insolvenčního řízení přihlásilo pohledávky ve výši 874 milionů korun celkem 195 věřitelů.
„Zajištění věřitelé, zejména banky, dostanou převážnou část z více než 300 milionů korun získaných během reorganizace, nezajištění věřitelé ale dostanou jen zhruba dvě procenta svých pohledávek,“ upřesnil Václav Žalud, který se podílel na přípravě reorganizačního plánu.