Inspirovaná světoznámým románem Julese Vernea ukáže expozice unikáty, jako jsou živočichové z mořských hlubin, předměty denní potřeby domorodců, prastarý potápěčský skafandr, zbraně či modely dobových lodí.
Exkluzivní exponáty, z nichž mnohé budou v Opavě k vidění vůbec poprvé, odborníci právě vybalují a umisťují v Historické výstavní budově muzea. Jde o cenné předměty ze sbírek opavského, ale také Národního a Národního technického muzea i z majetku České asociace Americké občanské války.
„Výstava začíná setkáním s kapitánem Nemem. V jeho doprovodu nahlédneme do fascinujícího prostředí mořských hlubin a spolu s profesorem Aronnaxem a jeho přáteli urazíme dvacet tisíc mil, abychom cestu zakončili na Tajuplném ostrově,“ nastínil kurátor a garant výstavy Martin Gajdošík.
Kromě mořských hlubin návštěvníci zavítají také do světa mořeplavců či domorodých kmenů a nahlédnou do jejich každodennosti. „Unikátem je například skafandr z roku 1920, jeden z nejstarších dostupných,“ upozornil Gajdošík a dodal, že za vidění stojí také preparát největšího kraba světa, velekraba japonského či model kalmára peruánského.
Prak i hřeben domorodců
Velmi cenné jsou i předměty denní potřeby domorodců z jižní Nové Guineje. Například opasek z kůry, prak či hřeben, ale také model jejich člunu.
„Odkazují na výpravu hrdinů románu na ostrov Gueboroar v Torresově průlivu,“ uvedla Gabriela Vrtalová, jež unikáty do Opavy přivezla z Národního a Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur.
Chybět nebude ani Nautilus. Přes metr dlouhou ponorku už muzejníci kompletují. Pomohl jim model z časopisu ABC ze 70. let minulého století, který zvětšili a upravili. Výstava odstartuje vernisáží 15. března a trvá do konce srpna.