V Evropě se objevila vzteklina, veterináři na hranicích jsou v pohotovosti - regiony.impuls.cz

V Evropě se objevila vzteklina, veterináři na hranicích jsou v pohotovosti

  15:26
Francie, Maďarsko, Rumunsko, Moldavsko nebo sousední Slovensko jsou země, ve kterých se během letošního října a listopadu objevily nové případy vztekliny. Podle veterinářů tudíž existuje riziko, že tato nákaza po mnoha letech znovu překročí české hranice.

Státní veterinární správa proto sleduje situaci nejen v okolních státech, ale i na území Česka. Na Slovensku vzteklinu letos zaznamenali po sedmi letech a poslední případ vztekliny se objevil 22. listopadu. „Uskutečnila se tam ale další plošná orální vakcinace lišek, čímž se riziko zavlečení infekce snižuje. Polsko hlásí už druhý měsíc stav bez vztekliny, což je velice pozitivní,“ poznamenal mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

V Moravskoslezském kraji odborníci nejbedlivěji sledují aktuální situaci blízko hranic, kde jsou veterinární lékaři v pohotovosti. Spolupracují také s myslivci, kteří jsou hlavními dodavateli vzorků a pozorují zvěř při pochůzkách po honitbách.

„Vzteklina se projevuje změnou chování zvířete i jeho vzhledu. Nakažené kusy bývají vyhublé, mají zježenou srst a pomalý strnulý pohyb,“ sdělil za myslivce mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. „V případě nálezu uhynulého kusu s podezřením na možnou nákazu jej umisťujeme do plastových pytlů, a to včetně rukavic, kterými se se zvířetem manipulovalo. Vzorek dále vyšetřuje veterinární správa.“

Zavlečení nákazy však podle veterinární správy nehrozí jen od divokých zvířat.„Nemalé nebezpečí představují importované případy, kdy si lidé přivezou zvíře z rizikové oblasti bez zdravotní prohlídky,“ varoval mluvčí SVS. Zvíře už přitom může být nemocné, aniž by vykazovalo známky onemocnění.

Prevencí je očkování psů a koček

Vzteklina je infekční onemocnění virového původu. Napadá centrální nervovou soustavu teplokrevných živočichů a je přenosná i na člověka. „Patří mezi nebezpečné nákazy, které jsou povinně hlášeny všemi členskými státy Evropské unie,“ uvedl Vorlíček.

V České republice se vzteklina monitoruje dvojím způsobem. „Plošně vyšetřujeme volně žijící lišky a psíky mývalovité v počtu čtyř kusů na sto kilometrů čtverečních. Hlavně zvířata uhynulá, ulovená či utracená,“ přiblížil Vorlíček s tím, že právě lišky patří mezi vysoce rizikový druh, který může přenést vzteklinu na psy. Od těch může dojít i k nakažení člověka.

V budoucnu by však podle veterinářů mohlo dojít k rozšíření počtu druhů testovaných zvířat. „Není vyloučeno, že pokud se budou zvyšovat například stavy vlčích smeček, pak bude namístě vyhodnotit, zda nerozšířit počet vyšetřovaných druhů právě i o vlky. Zatím se ale nic takového neplánuje,“ okomentoval mluvčí SVS. Kromě lišek a psíků se testují rovněž zvířata, která poranila člověka, a to první a pátý den po poranění.

Vzhledem k aktuální situaci na východě Evropy je podle odborníků možné, že nakažené volně žijící zvíře se dostane i do Česka. Mezi preventivní opatření proto paří také pravidelné očkování psů a koček proti vzteklině. Veterináři rovněž doporučují udržovat odstup od zvířat, která se neprojevují normálně. Nakažená volně žijící zvířata ztrácejí plachost, ta domácí se naopak projevují agresivně.