Spolek vedle jiného v prohlášení tvrdí, že pojem „dopadová studie“ české zákony neznají a nemá žádné právní opodstatnění.
Podle právního posudku, který si Zachovejme Poolší nechal vypracovat, česká legislativa nepožaduje ani neupravuje dokument tohoto typu. Ten je tedy podle spolku pouhou předběžnou analýzou, která nemá odbornou hloubku ani právní závaznost.
„Takto neodborný a jednostranný dokument může být veřejností mylně vnímán jako odborné posouzení. Jedná se o hrubý náčrt hypotetických dopadů s výraznými nedostatky v metodice i podkladech,“ uvedl ve zprávě mluvčí spolku Michal Brtníček.
S tím však nesouhlasí David Petr, ředitel úseku developmentu Státní investiční a rozvojové společnosti (SIRS), která má přípravu průmyslové zóny v Dolní Lutyni na starosti. A nechala si zpracovat i kritizovanou dopadovou studii.
„Zpracovaná dopadová studie vychází z Metodiky vyhodnocení územních nároků průmyslových zón, která byla sestavena týmem odborníků již v roce 2018, a to právě z důvodů, že zákonně vyžadované podklady v povolovacím procesu v České republice nepostihují plnou šíři všech aspektů takto komplexních projektů,“ komentoval David Petr zveřejněné prohlášení spolku.
Na lidi se to tady řítí ze všech stran, říká mluvčí spolku proti gigafactory![]() |
„Zpracování dopadových studií, případně podobných studií proveditelností či cost benefit analýz, je zcela standardní a ve světě široce aplikovaný koncept,“ doplnil.
Podle spolku je cílem zveřejnění dopadové studie snaha ovlivnit veřejné mínění ve prospěch výstavby gigafactory. Předložená analýza, která projekt prezentuje jako ekonomický přínos pro region i stát, se ovšem podle jeho zástupců opírá o hypotetické údaje a nerealistické předpoklady.
Zástupci spolku Zachovejme Poolší se obávají, že podobná manipulace informacemi může vést k rozhodnutím přijatým na základě nepřesných a jednostranných podkladů.
„Publikaci dopadové studie, která není objektivní ani odborně podložená, vnímáme jako pokus ovlivnit postoj veřejnosti a příslušných orgánů předtím, než budou k dispozici komplexní analýzy a posudky,“ komentoval situaci Brtníček.
Transparentní jednání
Podle spolku by měl být projekt podroben nestrannému a transparentnímu procesu hodnocení, který bude zahrnovat všechny relevantní aspekty – od ekonomických po environmentální a sociální dopady.
Jeho zástupci vyzvali stát k dodržování standardních právních postupů a transparentnímu přístupu při hodnocení projektu v Dolní Lutyni.
Gigafactory ano, ale o vhodnosti Lutyně pochybuji, říká lídr ANO Bělica![]() |
Zákonem vyžadovaná a odborně podložená hodnocení, jako je například posouzení vlivu na životní prostředí EIA nebo SEA, mají teprve následovat. „Dopady na region, místní ekonomiku i životní prostředí nelze opomíjet. Nechceme, aby veřejné prostředky byly využívány na povrchní analýzy bez odborného opodstatnění,“ dodal Brtníček.
Podle Davida Petra je ale právě vytváření podobných studií důležité. „V zájmu občanské společnosti je, aby obdobné studie byly nad rámec zákona vytvářeny a byl aplikován participativní přístup, a o to se SIRS v rámci projektů snaží. Vyjádření spolku Zachovejme Poolší, který má reprezentovat zájmy občanů, jde v tomto kontextu proti tomuto principu,“ dodal Petr.
14. března 2024 |