„Naši záchranáři v minulém roce vzlétli přesně 702 krát. Je to o padesát vzletů více než v roce 2023,“ potvrdila Zuzana Hopjaková, mluvčí společnosti Air-Transport Europe, která od roku 2021 provozuje leteckou záchrannou službu v Moravskoslezském kraji.
Letečtí záchranáři z Ostravy loni strávili ve vzduchu celkem 53 tisíc minut. Nejčastěji zasahovali v obtížně přístupných podhorských oblastech Jeseníků a Beskyd.
Muž se zřítil ze střechy při ometání solárů. Při pádu se těžce zranil![]() |
Bilanci za loňský rok výrazně ovlivnily zářijové katastrofální povodně. „Záchranářský vrtulník jsme nasadili již od prvních okamžiků záplav a nejčastěji zasahoval v severozápadních oblastech Moravskoslezského kraje. Vypomáhal však také ve dvou sousedních krajích,“ uvedla Hopjaková.
Nejvíce práce bylo v září při povodních
Kritická byla především neděle 15. září, kdy vrtulník vzlétl k osmi událostem, například v zaplaveném Krnově, Městě Albrechticích nebo Branticích na Bruntálsku.
Letečtí záchranáři museli opakovaně vyzvednout pacienta z nepřístupného terénu obklopeného velkou vodou pomocí palubního navijáku a lana. „Tento způsob záchranné akce loni použili naši letečtí záchranáři celkem v sedmadvaceti případech,“ sdělila Hopjaková.
Letecká záchranná služba, která spadá pod Zdravotnickou záchrannou službu Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě-Zábřehu, funguje v nepřetržitém provozu.
Létá se i v noci
Posádky vrtulníku, které tvoří pilot, lékař a záchranář, jsou speciálně vyškoleny také na noční vidění. „Za rok 2024 evidujeme celkem 112 vzletů v nočních hodinách,“ informovala Hopjáková.
Nejčastěji zasahují letečtí záchranáři při dopravních nehodách, srdečních selháních, pádech z výšky nebo jiných úrazech, které vyžadují rychlou resuscitaci raněných.
„Vrtulník vysíláme k těm nejzávažnějším událostem a je nedílnou součástí zajištění neodkladné přednemocniční péče v našem kraji,“ shrnul mluvčí krajské záchranné služby Lukáš Humpl.
17. října 2024 |