V někdejším loveckém a přijímacím salonu budou nově obdivovat například dobový bohatě zdobený tepaný kovový štít.
„V depozitu, který se k nám vrátil, jsme postupně objevili věci z původního zařízení Hubertovy světnice a dovybavili jsme ji tak, jak vypadala v roce 1902,“ nastínil kastelán zámku Radomír Přibyla.
Správci zámku postupují podle snímku, který v roce 1902 vyfotografoval předposlední majitel zámku Karel Max Lichnovský po smrti svého otce Karla Marii Lichnovského.
Fotografie zachycuje celkový pohled na místnost vybavenou loveckými zbraněmi i trofejemi a pomohla umístit například tepaný štít z 19. století.
„Celý jeho povrch je bohatě zdobený výjevy z rytířských her, zápasů a loveckých scén. Když jsme štít v depozitu objevili, nebylo zdobení téměř vidět. Restaurování bylo náročné a pracné,“ konstatoval kastelán. Štít zdobí centrální sloup Hubertovy světnice.
Není však jediným předmětem, jenž se vrátil na své původní místo. Zpátky je v loveckém salonu i velký dřevěný stůl, jehož desku tvoří jediný řez masivním kmenem stromu, či meče pověšené na zdi u schodiště.
Už od loňska pak v Hubertově světnici na původním místě stojí skříňové hodiny s unikátním pohyblivým jevištěm, kde se na vlnách pohupují lodě a mořské panny a nad nimi se střídají fáze měsíce. Jsou funkční včetně budíku a v českém kontextu raritou. „Hubertova světnice je první interiér zámku, který jsme tady v roce 1996 otevřeli,“ upřesnil Přibyla.
Lidé její podobu z knížecích časů mohou vidět od 5. dubna, kdy se zámek otevře. Po celý duben bude lovecký a přijímací salon součástí mimořádného okruhu jarně vyzdobenými interiéry nazvaného Knížecí Velikonoce.