Hornické ambulatorium už nebude na spadnutí, stane se z něj stavební centrum

  7:18
Bývalé zdravotnické středisko pro horníky v Ostravě-Heřmanicích čeká rekonstrukce. Firma, která chátrající budovu před několika roky koupila, tam dělá sanační práce a v příštích dnech zahájí samotnou renovaci. Po opravě zde chce zřídit stavební centrum, které by poskytovalo servis pro stavebníky.

Bývalé zdravotnické středisko pro horníky v Ostravě-Heřmanicích je ve chátralém stavu a čeká jej rekonstrukce. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Chceme, aby tam lidé, kteří se chystají stavět, našli vše od architekta, zedníků či vodaře až po vyřízení kolaudace,“ vysvětlil k plánované opravě heřmanického „ambulatoria“ vlastník stavební firmy DeMann Libor Hoffmann.

„Je to perfektně postavený barák. Vrátíme se k původní podobě cihlové stavby v duchu socialistického realismu padesátých let. A přidáme třetí patro z opalovaných desek, které bude ve velké míře prosklené.“

Šachta často měnila svůj název. Byla nejprve pojmenovaná Viktorie, poté Stalin (s přídomky Generalissimus i Velkodůl), dále Rudý Říjen a nakonec Důl Heřmanice.

Firma objekt koupila od jiného soukromého vlastníka. „Majitelů budovy bylo před námi více. Od státního podniku Diamo jsme přikoupili kousek pozemku pro budoucí parkoviště,“ doplnil Hoffmann.

Konec uhlí z Heřmanic

Takzvané ambulatorium patří k posledním budovám někdejšího areálu Dolu Heřmanice. Uhlí se tam začalo těžit v první polovině 19. století. Zdravotnické zařízení zaměřené na dýchací potíže havířů způsobené extrémní prašností v dole pochází z období, kdy se šachta jmenovala po Stalinovi.

Dobývání uhlí skončilo v Heřmanicích roku 1993. O pět let později padla k zemi dominantní těžní věž.

Budova stojí u točny autobusů a trolejbusů v části Slezské Ostravy Heřmanice na okraji zrekultivované plochy po těžebních objektech. Za ní se tyčí halda, která patří k nejstarším a největším úložištím důlní hlušiny na Ostravsku.

Její sanace dosud neskončila. V sousedství někdejšího ambulatoria je bývalý šachetní kulturní dům, kde jiná soukromá společnost vyrábí obalové materiály.

Lidé z okolí vítají, že se i v bývalém ambulatoriu něco děje. „Předtím to byla hrůza. Přespávali tady bezdomovci a vypadalo to, že barák spěje k demolici,“ uvedla Anna Bartlová, která bydlí v nedalekém činžovním domě.

Dodala, že by ale víc ocenila, kdyby tam vzniklo nákupní středisko, protože v lokalitě chybí obchody.

Stavbaři odhadují, že už příští podzim by mohla být rekonstrukce hotová. „Do dvou týdnů čekáme stavební povolení,“ informoval stavbyvedoucí Martin Křenek.