Pieta ve slezských Lidicích už bude důstojná. Životický památník se začal měnit

  16:16
Velká proměna čeká památník v Životicích, místní části Havířova. Muzeum Těšínska coby provozovatel pietního místa s první etapou renovace spěchá, protože na začátku srpna uplyne osmdesát let od obrovské tragédie, podle které se obci někdy přezdívá slezské Lidice.

Šestého srpna 1944 tam nacisté dva dny po přestřelce mezi partyzány a gestapem povraždili 36 zcela nevinných lidí, většinou polské národnosti

„Harmonogram je nastaven tak, aby úpravy přístupové cesty, sousoší i hrobu skončily ještě před pietní připomínkou,“ potvrdil ředitel muzea Zbyšek Ondřeka.

Výroční vzpomínka, kterou organizuje havířovský magistrát, se uskuteční v sobotu 3. srpna a podle informací MF DNES by se jí měl zúčastnit například i polský velvyslanec Mateusz Gniazdowski.

Po skončení 2. světové války byla v červenci 1945 těla zavražděných vyzvednuta a převezena z židovského hřbitova v Orlové do Životic a poté v roce 1949 vzniklo vedle hrobu sousoší matky s dítětem nad mrtvým mužem od karvinského sochaře Franciszka Świdera.

V roce 1984, při příležitosti 40. výročí tragédie, přibyl objekt památníku s expozicí, která byla v 90. letech částečně modernizována.

„Areál průběžně udržujeme, ale je zřejmé, že čas už se na něm výrazněji podepsal,“ poznamenal ředitel Muzea Těšínska.

Dlažba už byla na četných místech popraskaná, sousoší zchátralé a některé záhony nejsou osázené.

Sousoším i plochou se jmény obětí se zabývá restaurátor Martin Bocek, stavební stroje odstranily starou zlomkovou dlažbu a brzy položí žulové kostky. Obnova prostranství přijde na zhruba pět milionů korun.

„Smekám před životickými ženami a dětmi“

Za změnu je ráda i spisovatelka Karin Lednická, která v roce 2022 napsala knihu Životice, obraz (po)zapomenuté tragédie, díky níž se, na rozdíl od osudů Lidic a Ležáků, pro většinu republiku neznámý masakr slezského obyvatelstva dostal do obecného povědomí.

„Zahájení úprav jednoznačně vítám. Je třeba mít na zřeteli, že samotný památník byl vybudován v první polovině 80. let, což ovlivnilo jak architektonické pojetí, tak podobu a vyznění expozice,“ upozornila spisovatelka píšící o pohnutých osudech lidí na Karvinsku a Těšínsku.

Lednická má slova chvály pro Świderovo sousoší. „Sochař citlivě ztvárnil nejen zavražděného muže, ale taky ovdovělou ženu a poloosiřelé dítě. To je nesmírně cenné – vždyť to byly především ženy a děti, kdo se musel s nastalou situací vyrovnat, a to nejen v emocionální, ale také praktické rovině života,“ připomněla těžký úděl pozůstalých po zastřelených lidech.

„Smekám před životickými ženami i dětmi,“ dodala spisovatelka.

Modlím se, ať válka brzy skončí, říká Karin Lednická. Vydala novou knihu

Slova potřebnosti proměny přidal i havířovský náměstek pro ekonomiku a správu majetku Ondřej Baranek. „Jsem moc rád, že se k rekonstrukci přistoupilo, jelikož Památník životické tragédie i stálá expozice v budově si celkovou rekonstrukci rozhodně zaslouží. My na životickou tragédii nikdy nezapomeneme a bereme ji jako varovné poselství, aby se něco takového již neopakovalo,“ uvedl Ondřej Baránek.

Muzeum chce poté renovovat i samotnou budovu s expozicí, na to však potřebuje desítky milionů korun, v případě naplnění všech plánů i více než sto milionů. Předpoklad termínu celkově proměny je tři roky až pět let.

„Pak věříme, že se zvýší i návštěvnost památníku,“ podotkl ředitel Ondřeka. V současnosti je památník kvůli pracím zavřený, předtím byl přístupný jen po předchozí telefonické rezervaci. Přes prázdniny chce muzeum památník veřejnosti otevřít v tradiční otvírací hodiny.

„Považuji za velmi důležité, aby byla expozice přebudována podle moderních muzeologických standardů. Jedině tak může upoutat žádoucí pozornost. A především bych si přála, aby do ní byly doplněny výsledky nejnovějšího historického bádání,“ doplnila spisovatelka Lednická.

Tragédie v srpnu 1944 se odehrála ve slezských Životicích, které jsou nyní součástí Havířova.

Tragédie v srpnu 1944 se odehrála ve slezských Životicích, které jsou nyní součástí Havířova.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor: