Útlum Liberty přinesl úbytek emisí, přesto kraj stále patří k nejhorším

  9:12
Na nižší příčky v žebříčcích znečišťovatelů za rok 2023 se propadla ostravská huť Liberty. Omezování výroby v loňském roce ji například stálo několikaleté prvenství mezi republikovými producenty polétavého prachu a zcela vypadla z první desítky největších zdrojů skleníkových plynů. Moravskoslezskému kraji to ale příliš nepomohlo, i tak zůstává regionem, kde průmyslových emisí v celorepublikovém kontextu vzniká mimořádně hodně.

„Omezování výroby v Liberty Ostrava v roce 2023 znamenalo v podstatě pokles všech skupin látek, které sledujeme,“ uvedla odbornice na toxické látky v životním prostředí z neziskové organizace Arnika Nikola Jelínek.

Arnika žebříčky největších znečišťovatelů na základě dat, která samy podniky hlásí do Integrovaného registru znečišťovatelů, sestavuje už dvacet let. Ta nejnovější ukázala, že huť vypustila zhruba poloviční množství emisí prachu, rtuti a těžkých kovů, což se projevilo i ve výsledcích celého kraje.

„Emise prachu z Liberty Ostrava meziročně klesly o více jak polovinu, tedy o více jak 170 tun za rok,“ doplnil příklad mluvčí Arniky Luboš Pavlovič.

Zápach je stresor. Záchyt vzorků připomíná lovení ducha, líčí expert

To se už ve druhé polovině loňského roku podle tehdy naměřených koncentrací škodlivin projevilo v ostravském ovzduší. „Zhruba od letních měsíců pozorujeme pokles naměřených koncentrací prachových částic. Z toho usuzujeme, že to pravděpodobně s útlumem výroby v huti Liberty může mít spojitost,“ sdělila začátkem tohoto roku Kristýna Dolejšová, mediální zástupkyně Zdravotního ústavu Ostrava, jehož měřicí stanice monitoruje ovzduší v Ostravě-Radvanicích.

Dodala, že průměrné roční koncentrace pro prach na stanici, která v minulosti lámala rekordy, loni vůbec nepřekročily zákonný limit.

Narostlo množství reprotoxických látek

Liberty loni vypustila také významně méně emisí mutagenních, rakovinotvorných a reprotoxických látek, tedy těch, které mohou způsobit změny v DNA, vyvolat rakovinu či poškodit rozmnožování. Jiné zdroje to však „dohnaly“.

„V kraji hrály u mutagenních i rakovinotvorných látek roli jiné podniky a na celkovém poklesu se Liberty Ostrava podílela nepatrně. U reprotoxických látek došlo sice v Liberty Ostrava k poklesu, ale v celém kraji k nárůstu,“ upozornila Jelínek na roli dalšího průmyslu.

I kvůli tomu zůstává severní Morava a Slezsko mezi emisemi nejzatíženějšími regiony. „Moravskoslezský kraj má mezi prvními deseti znečišťovateli v kategoriích na Znecistovatele.cz druhé nejčastější zastoupení v roce 2023,“ upřesnila Jelínek.

Celorepublikově kraj dominuje zejména v produkci látek poškozujících ozonovou vrstvu, v množství uvolněného formaldehydu, dioxinu a oxidu uhelnatého.

Nejhorší jsme i nadále, říká o ovzduší v kraji hydrometeoroložka Blanka Krejčí

Například u oxidu uhelnatého byly loni třemi největšími producenty v zemi Třinecké železárny, Liberty Ostrava a vápencový lom LB Cemix ve Štramberku. Společně zvládly vypustit 86,5 procenta emisí této látky evidovaných v integrovaném registru za celou republiku. Třinecké železárny a štramberský lom oxidu uhelnatého navíc vyprodukovaly meziročně více.

Dvě třetiny dioxinů v Česku se vypouští v kraji

V případě dioxinů z kraje podle žebříčků Arniky pochází 63 procent z celkového množství nahlášených emisí v zemi. Nejvíc jich do životního prostředí loni mířilo z Třineckých železáren, jež tyto emise meziročně navýšily, z Liberty Ostrava a ostravské spalovny Recovera.

U látek poškozujících ozonovou vrstvu si kraj drží 91procentní většinu – jejich největším zdrojem v zemi je podle tabulek Arniky opavská společnost Model Obaly. U vypouštěného formaldehydu je zase lídrem bohumínský Rockwool.

Jak moc velkou roli ve vypouštění škodlivin v kraji Liberty během své existence skutečně hrála, ukážou až čísla za letošní rok. To se většina provozů v huti zcela zastavila.