Samice pojmenovaná Kiba žila v ostravské zoo čtrnáct let. Dovezli ji v roce 2011 z nizozemské Zoo Rotterdam a utvořila pár s tehdejším samcem narozeným v roce 2003. „Lvi se pravidelně pářili, a samice dokonce dvakrát porodila jedno mládě v roce 2015 i o rok později, ale ani jedno mládě se jí bohužel nepodařilo odchovat,“ připomněla mluvčí Zoo Ostrava Šárka Nováková.
Zmínila, že chovatelé do odchovů šelem i většiny dalších zvířat nijak nezasahují a nechávají vše na matce, proto nevěděli, co všechno, kromě nezkušenosti, bylo příčinou neúspěchu. „Později lvice už nikdy nezabřezla a s věkem šance na úspěšnou reprodukci klesaly,“ poznamenala mluvčí.
Samec postupně zestárl a před pěti lety, když měl už sedmnáct let, byl ze zdravotních důvodů utracen. O rok později získala Ostrava tříletého samce z německé Zoo Frankfurt nad Mohanem. Spojení mladého samce se starší samicí se ale nepovedlo, a to především kvůli jeho nezkušenosti.
Restart ostravského chovu
Koordinátor evropských chovů proto rozhodl, že lví mladík zamíří do polského Krakova, odkud naopak dorazil zkušenější, dvanáctiletý samec. „Ten se umí k samicím chovat, a jak již víme, je také plodný, byť prozatím po něm nejsou žádná mláďata,“ nastínila mluvčí zoo možný úspěšný odchov.
Jenže nyní nemá partnerku. A ošetřovatelé už ani moc nepočítali s tím, že by byla zapojena Kiba. Její zdravotní stav se totiž znatelně zhoršoval. „Jednalo se především o dlouhotrvající zánět dělohy,“ podotkla mluvčí. V únoru se už její zdraví zhoršilo natolik, že bylo rozhodnuto o jejím utracení.
Zoologové už jednají o dovozu mladé samice, která by se stávajícím zkušeným samcem restartovala ostravský chov lva indického. „Zoo Ostrava chová tyto kočkovité šelmy od roku 2005, ale zatím se zde nepodařilo odchovat mláďata,“ konstatovala mluvčí s tím, že lvi indičtí jsou výzvou i pro další chovatelská zařízení.
„V posledních letech se v rámci chovného programu rodilo v Evropě jen málo mláďat, navíc jich řada nepřežila, a proto byla přijata opatření, aby se reprodukce zvýšila co nejvíce,“ dodala mluvčí Nováková.
Lvům indickým se ostravská zoo chce věnovat i v budoucnu, proto je už ve fázi plánování rozšíření chovatelského zařízení. „Celý proces projektování je komplikovaný a často velmi zdlouhavý, financování takovýchto velkých projektů je nákladné a nelze uskutečnit vše a hned. Na budoucnosti velkých šelem však začínáme usilovně pracovat,“ vysvětlila Nováková.
Ve volné přírodě zbývá jen 670 lvů indických
Lev indický je ohroženým poddruhem lva a zároveň jediným, který se vyskytuje na asijském kontinentě. Na rozdíl od afrických lvů žijí indičtí lvi v odlišném sociálním uspořádání: samci jsou často samotáři nebo vytvářejí volná společenství s dvěma až třemi samicemi, smečky tvoří lvice.
Lví samci tak většinou i pravidelně loví. Proto také v zoologických zahradách nejlépe fungují páry, nikoliv početnější skupiny jako u jejich afrických příbuzných.
V současnosti se lev indický vyskytuje pouze v Národním parku Gir a několika dalších rezervacích v západoindickém státě Gudžarát. „Z toho důvodu je problematické případné přemístění lvů na jiné lokality, což činí divokou populaci, která dnes čítá zhruba 670 jedinců, velmi zranitelnou,“ zakončila mluvčí ostravské zoologické zahrady.
21. února 2024 |