Sambarové si nyní na nové prostředí zvykají ve výběhu pod restaurací Saola. „Ve volné přírodě žijí pouze v lesích na filipínských ostrovech Negros a Panay. Kvůli přeměně lesů na zemědělskou půdu, lov pro maso i trofeje je divoká populace značně roztříštěná a čítá dle odhadů sotva 700 dospělých jedinců,“ přiblížila mluvčí Zoo Ostrava Šárka Nováková.
Dodala, že jeleni se obvykle vyskytují ve skupinkách do tří jedinců. „Není však známo, zda to není způsobeno právě velkým loveckým tlakem.“
Sambar v kohoutku měří okolo sedmdesáti centimetrů a je aktivní zejména v noci. Živí se především mladými listy, pupeny stromů a výhonky trav. Od ostatních filipínských druhů jelenů se liší světlými skvrnami na hřbetě a bocích. Samice rodí obvykle jedno mládě po osmiměsíční březosti.
„Nad jeleny asi bděl anděl strážný.“ Zoo sčítá škody a obává se dalších bouřek |
„Cílem chovů v evropských zoologických zahradách je udržet stabilní životaschopnou a geneticky variabilní záložní populaci v lidské péči. Ta v současné době čítá necelou stovku jedinců,“ vysvětlila mluvčí zoo.
Oba ostravští sambarové pocházejí z Německa a do Ostravy byli dovezeni společně. Čtrnáctiletý samec je ze samčí skupiny z Opel Zoo Kronberg a dvouletá samice ze Zoo Landau. Krátce po příjezdu byli spojeni a chovatelé již také zaznamenali páření.
„Pokud samice zabřezla, lze první mládě vzácného jelena očekávat na přelomu podzimu a zimy. Trpěliví návštěvníci mají možnost sambary pozorovat ve výběhu pod restaurací Saola. Jeleni byli zpočátku hodně plaší, ale postupně si zvykají,“ upozornila Šárka Nováková.
6. září 2023 |