V ostravské zoo se vylíhlo jedenáct krajt. Hned odmala jsou samostatné - regiony.impuls.cz

V ostravské zoo se vylíhlo jedenáct krajt. Hned odmala jsou samostatné

  16:40,  aktualizováno  16:40
Podruhé v historii se v Zoologické zahradě v Ostravě vylíhla mláďata krajty zelené. Po předloňských deseti malých háďátkách se letos vyklubalo ještě o jedno mládě více. A všechny krajty záhy zaujaly svou typickou polohu: stočené na větvích.

I když to na první pohled vypadá jako nějaký špíz, tak jde o krajty zelené, po vylíhnutí žluté, stočené na větvičce. (19. března 2025) | foto: Markéta Rejlková,. Zoo Ostrava

Krajty zelené chovají v Ostravě až od roku 2018, přičemž obývají jedno z akvárií v pavilonu Papua. „Po prvním rozmnožení v roce 2023 se podařilo odchovat deset mláďat. devět z nich už je v jiných zoologických zahradách, jednoho samce jsme si v Ostravě nechali,“ uvedla mluvčí zoo Šárka Nováková.

Před koncem loňského roku si chovatelé povšimli dalšího hadího páření. A vskutku: jedna ze samic zakrátko ztratila svou typickou jasně zelenou barvu a získala modravý nádech.

„To byla jasná známka toho, že v sobě nosí vejce. Zhruba čtrnáct dní před kladením vajec chovatelé samici přestěhovali z expozičního terária do zázemí,“ podotkla mluvčí Nováková.

Tam letos 9. ledna nakladla snůška, která hned putovala do speciální líhně s vlhkostí i teplotou ideální pro vývin zárodků.

Péče rodičů? Ta není třeba

Po padesáti dnech inkubace se od 3. března začala líhnout krajtí mláďata. Nakonec se jejich počet zastavil na jedenácti malých žlutavých hadech. „Záhy po opuštění vaječných obalů se mláďata snažila dostat do bezpečí a hledala vhodnou větvičku, na níž zaujala typickou polohu, jakou známe i u dospělých krajt,“ popsala mluvčí zoo.

Poté, co strávily veškeré živiny ze žloutkového váčku, dostávají po prvním svlékání kůže desátý den života malé myšky. „Do velikosti dospělých jedinců, tedy zhruba 180 centimetrů, dorostou asi za dva roky, zelenou barvu získají už okolo jednoho roku,“ upozornila Šárka Nováčková.

Jako mláďata jiných plazů nepotřebují ani novorozené krajty péči rodičů, jsou samostatné. „Zůstávají tak umístěny v zázemí, jejich matka byla vrácena zpět do expozičního akvaterária,“ podotkla mluvčí.

Hadice připravit. Na seznámení medvědů ušatých v ostravské zoo dohlíželi hasiči

Krajta zelená obývá celou Papuu – Novou Guineu a přilehlé malé ostrovy, kde se vyskytuje v mnoha barevných formách.

Krajty v Zoo Ostrava pocházejí ze souostroví Aru jihozápadně od Papuy. Na těchto ostrovech se nachází tropický deštný les se spoustou často bezejmenných říček.

Jedna z nich se stala předlohou pro akvaterárium v pavilonu Papua. Tento škrtič je aktivní především v noci, přes den odpočívá stočený v typické poloze na větvi. Mladí jedinci loví převážně drobné plazy, v jídelníčku starších jedinců se vyskytují hlavně menší savci a také ptáci.

Autor: